Analiza wykończenia i chropowatości powierzchni

Dogłębne analizy powierzchni

Do każdego zadania, przed którym stajesz

Zapewnienie jakości i utrzymanie produktywności

Rozwiązania do analizy wykończenia powierzchni i chropowatości od ZEISS

ZEISS to dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie analizy wykończenia powierzchni i pomiarów chropowatości, które stanowią podstawę zapewnienia jakości i monitorowania produkcji. Rozwiązania ZEISS dostarczają szczegółowe dane umożliwiające podejmowanie pewnych decyzji, zapewniając dynamiczne i niezawodne wyniki. Wśród tych rozwiązań są urządzenia stykowe i optyczne, które można wykorzystać do kontroli, oceny i pomiaru złożonych geometrii, topografii i poziomów chropowatości wykończonych powierzchni.

Zobacz jak ZEISS pomaga stawić czoła kluczowym wyzwaniom podczas kontroli, oceny i pomiarów części.

Elastyczne rozwiązania do kontroli, oceny i pomiaru złożonych części

Rozwiązania stykowe

Podczas kontroli jakości powierzchni części operatorzy muszą przeprowadzać bardzo precyzyjne pomiary, aby upewnić się, że każda część spełnia wszystkie tolerancje dotyczące profilu, konturu i chropowatości powierzchni.

Precyzyjny pomiar chropowatości

maszynami współrzędnościowymi elementów układu napędowego

Korzyści dzięki ZEISS

Dzięki 3 osiom obrotowym głowica do pomiaru chropowatości ZEISS ROTOS może w powtarzalny sposób mierzyć całą chropowatość powierzchni w dowolnym kierunku, zapewniając optymalną dostępność i większą elastyczność. Dodatkowo maszyna CMM zapewnia zautomatyzowaną kontrolę wszystkich cech geometrycznych, chroniąc w ten sposób jakość produktu i wspierając wysoką przepustowość.

 

  • Wszystkie cechy kontrolne i tolerancje chropowatości są sprawdzane w jednym przebiegu pomiarowym CNC, zgodnie z normami
  • Brak konieczności ponownego mocowania, minimalny czas konfiguracji, elastyczna konstrukcja modułowa
  • Pomiar chropowatości zintegrowany z sekwencją pomiarową CMM  
Raportowanie w ZEISS CALYPSO
Click to expand the image.
Raportowanie w ZEISS CALYPSO
Click to expand the image.

Precyzyjny pomiar chropowatości za pomocą maszyn współrzędnościowych

na łopatkach i zakrzywionych powierzchniach przedmiotu obrabianego

Korzyści dzięki ZEISS
ZEISS ROTOS w sposób powtarzalny mierzy chropowatość powierzchni w różnych miejscach łopatki w całkowicie zautomatyzowanym procesie. Warto wykorzystać czujnik do pomiaru chropowatości RS-10 (RS-4), który idealnie nadaje się do pomiarów typu „blisk” ze względu na skuteczne pomiary na wklęsłych powierzchniach i biorąc pod uwagę wąskie szczeliny pomiędzy płatami.

  • Obniż koszty dzięki intensywnemu pomiarowi chropowatości każdej pojedynczej łopatki
  • Ogromna liczba pomiarów i tolerancji przetwarzanych z łatwością w ZEISS CLAYPSO i ZEISS PiWeb
Reporting with ZEISS CALYPSO
Click to expand the image.

Elastyczne rozwiązania do kontroli, oceny i pomiaru skomplikowanych części

Optical Solutions

Optyczny pomiar powierzchni pozwala skanować delikatne struktury powierzchni i wrażliwe na dotyk materiały bez ich dotykania. Dzięki takiem pomiarowi można określić chrakterystyki 2D i parametry powierzchni 3D, które oddają właściwości mikrostruktury.

Mikroskopy optyczne dla przemysłu

Laserowy skaningowy mikroskop konfokalny ZEISS LSM 900 do analizy materiałów charakteryzuje się zaawansowanymi możliwościami automatyzacji. Idealnie nadaje się do charakteryzowania topografii powierzchni, chropowatości powierzchni i profili oraz pomiarów cienkowarstwowych. Szerokopolowy mikroskop konfokalny ZEISS Smartproof 5 zapewnia wysoką przepustowość i działanie typu plug-and-play. Wykonuje charakterystykę tekstury lub topografii powierzchni, a także pomiary powierzchni i chropowatości profili.

Analizy powierzchni

Polerowana laserowo stal nierdzewna 316L wytwarzana metodą addytywną

Korzyści, które daje ZEISS
Zintegrowany mikroskop szerokokątny ZEISS Smartproof 5 szybko rejestruje topografię 2,5D i określa ilościowo wartości chropowatości, przetwarzając wszystkie istotne parametry i umożliwiając bezpośrednie porównanie wielu wykończeń powierzchni w oprogramowaniu analitycznym ZEISS Confomap.

  • ZEISS Smartproof 5 szybko i niezawodnie charakteryzuje jakość powierzchni stali, umożliwiając ilościową ocenę uzyskanego wygładzenia powierzchni, ocenę jakości procesu polerowania laserowego i zawężenie odpowiedniego okna procesowego dla obróbki powierzchni stali nierdzewnej 316L wytwarzanej addytywnie
  • Zapewnia wysokowydajne analizy powierzchni, charakteryzujące się idealną równowagą pomiędzy wymaganą wysoką rozdzielczością obrazu i szybkością akwizycji oraz powtarzalnymi wynikami.
Raportowanie w ZEISS Confomap
Click to expand the image.

ZEISS pomaga firmie Oerlikon wspierać proces kontroli wytwarzania przyrostowego

Charakterystyka powierzchni

Implanty dentystyczne

Korzyści, kótre daje ZEISS
Zintegrowany mikroskop szerokokątny ZEISS Smartproof 5, nie generujący żadnych śladów ani uszkodzeń podczas pomiaru, doskonale nadaje się do analizy wrażliwych powierzchni.

  • Oparty na zasadzie konfokalnej, minimalizuje czas potrzebny na uzyskanie wyniku i zapewnia idealną równowagę pomiędzy wysoką rozdzielczością i dużą szybkością
  • Wyposażony w dedykowane obiektywy o doskonałej aperturze numerycznej, która jest szczególnie korzystna przy mniejszych powiększeniach.
  • ZEISS Smartproof 5 oparty na podstawowym oprogramowaniu ZEISS ZEN jest zgodny z GxP i dlatego optymalnie nadaje się do pomiaru części w medycynie.
Raportowanie w ZEISS Confomap
Click to expand the image.

Analiza cząstek PVDF na folii separacyjnej

Chropowatość elektrody w e-baterii

Korzyści, które daje ZEISS
Mikroskop ZEISS LSM 900 do materiałów zapewnia dokładną ocenę mikrostruktury folii separatorów w akumulatorze, robiąc to w sposób bezdotykowy, przez co nie wpływa na powierzchnię separatora i wyniki analiz. Wysokość i rozkład cząstek spoiwa można mierzyć na dużym obszarze za pomocą dedykowanego obiektywu 10X, który zapewnia doskonały poziom szczegółowości powierzchni dzięki wysokiej aperturze numerycznej.

Reporting with ZEISS Confomap
Click to expand the image.

Czy chcesz uzyskać więcej informacji na temat rozwiązań do analizy powierzchni i pomiaru chropowatości firmy ZEISS?

Wypełnij formularz, aby pobrać naszą broszurę (EN).