Najczęściej zadawane pytania o soczewkach ZEISS Digital

Jakie naprawdę są soczewki ZEISS Digital?

Soczewki ZEISS Digital są specjalnie dostosowane do funkcjonowania w dzisiejszym świecie, gdzie cyfrowe aplikacje, smartfony, systemy GPS stanowią nieodłączną część naszego życia. Pomagają przeciwdziałać pierwszym symptomom zmęczenia oka, które mogą wystąpić w przypadku częstego korzystania ze smartfonów, tabletów lub czytania e-booków. Jest to również nazywane z ang. Computer Vision Syndrome (CVS).

Soczewki te są dostosowane do nowych wyzwań dla wzroku: inny kąt patrzenia i mniejsza odległość (30 cm podczas patrzenia na wyświetlacz cyfrowy i ok. 40 cm podczas czytania książki lub gazety) uwzględniono w konstrukcji soczewek ZEISS Digital.

Jakie są korzyści tych soczewek?

Wspierają pracę mięśnia rzęskowego, odpowiedzialnego za ogniskowanie soczewki oka na bliskich i dalekich przedmiotach.

Soczewki posiadają nieograniczoną strefę widzenia w dali i elastyczne wsparcie bliży od 0,5 do 1,25 dpt.

Dla kogo przeznaczone są soczewki ZEISS Digital?

Są one przeznaczone głównie dla osób w wieku 30-45 lat, które nie zauważają pogorszenia widzenia przy pośrednich i bliskich odległościach, ale odczuwają już pewien dyskomfort z powodu częstego używania urządzeń cyfrowych. Ogólnie mówiąc, dotychczas nosili soczewki jednoogniskowe do dali lub w ogóle nie używali okularów.

Nawet dla osób w wieku 30 lat, nieustanne przenoszenie wzroku z dali na urządzenia cyfrowe może prowadzić do nadmiernego obciążenia oka.

Czym dokładnie jest Computer Vision Syndrome?

Do pewnego wieku nasze oczy mogą bez trudności dostosowywać się do patrzenia na każdą odległość. Cieszymy się wyraźnym, ostrym widzeniem przedmiotów położonych daleko, bliżej czy całkiem blisko. Soczewka i mięsień rzęskowy oka dostosowują się automatycznie – a my jesteśmy tego całkowicie nieświadomi.

Jednak wraz z upływem lat stale zmniejsza się zdolność oka do "akomodacji", czyli inaczej mówiąc do ustawiania przez oko ostrości widzenia na różne odległości.
W obecnych czasach oko jest dodatkowo obciążone z powodu częstego i intensywnego korzystania z wyświetlaczy cyfrowych. Stajemy w obliczu dużej ilości informacji napisanych drobnym drukiem na małej przestrzeni. A dodatkowo musimy ciągle przenosić wzrok z dali na urządzenia cyfrowe.
W rezultacie u wielu osób występuje podrażnienie oczu, ból głowy lub sztywność karku.

Czy soczewki Zeiss Digital są nowością na rynku?

Podejmowane były już różne próby wprowadzania na rynek tego rodzaju produktów. Jednak w firmie ZEISS zastosowaliśmy zupełnie inne podejście do zaprojektowania tych soczewek i skoncentrowaliśmy się zdecydowanie na wyzwaniach stawianych naszym oczom przez świat cyfrowy. Uwzględniliśmy dwa główne czynniki:

  1. Podczas gdy zazwyczaj trzymamy urządzenia cyfrowe w odległości około 30 centymetrów od oczu, to podczas czytania gazety lub książki odległość wynosi około 40 cm. Ta mniejsza odległość została teraz po raz pierwszy uwzględniona w konstrukcji soczewek okularowych.
  2. Nowe soczewki ZEISS Digital są przeznaczone głównie dla osób w wieku 30-45 lat, które nie zauważają pogorszenia widzenia przy pośrednich i bliskich odległościach, ale odczuwają już pewien dyskomfort.

Czy soczewki ZEISS Digital kosztują więcej niż standardowe soczewki?

Koszt soczewek okularowych jest w znacznym stopniu zależny od oczekiwań osoby zainteresowanej. Zaczyna się od "prostych" soczewek jednoogniskowych, których cena jest zależna przykładowo od wybranego współczynnika refrakcji (im jest on wyższy, tym cieńsze są soczewki), materiału (organiczne czy mineralne) lub uszlachetnień (np. powłoka antyrefleksyjna lub utwardzająca).

Czy soczewki ZEISS Digital są dostępne jako fotochromy i z ochroną przed UV?

Soczewki ZEISS Digital są dostępne również jako soczewki barwione lub fotochromowe (z PhotoFusion).

Są dodatkowo dostępne z technologią i.Scription®, zapewniając wyraźniejsze, ostrzejsze widzenie, zwiększony kontrast i lepszą percepcję barw, zwłaszcza w nocy i przy słabym oświetleniu.

Jaka jest różnica między soczewkami ZEISS Digital a soczewkami progresywnymi?

Soczewki ZEISS Digital są dostosowane do potrzeb użytkowników urządzeń cyfrowych, "spędzających czas z głową pochyloną nad smartfonami czy tabletami". Soczewki są wykonane w technologii ZEISS FreeForm i są optymalnie dostosowane do potrzeb świata cyfrowego.

Projektowanie tych soczewek firma ZEISS rozpoczęła od analizy wzroku w trakcie korzystania z urządzeń cyfrowych. Rezultat: soczewki są dokładnie zaprojektowane dla wzroku w świecie cyfrowym – dla użytkowników smartfonów lub tabletów.


Soczewki ZEISS Digital zapewniają:

  1. zoptymalizowaną konstrukcję wspierającą widzenie z bliska przy korzystaniu z tabletów, smartfonów
  2. elastyczną addycję w zakresie od 0,5 do 1,25 dpt w zależności od potrzeb klienta
  3. nieograniczoną strefę widzenia w dali, tak jak w soczewkach jednoogniskowych
  4. optymalną jakość widzenia, zarówno w dali, jak i w bliży podczas korzystania z urządzeń cyfrowych.

Jaka jest różnica między soczewkami ZEISS Digital a soczewkami do pracy biurowej?

Soczewki do pracy biurowej ZEISS są przeznaczone na potrzeby osób po czterdziestym roku życia, które napotykają już pierwsze problemy z widzeniem w odległościach pośrednich i w bliży – typowych odległościach do pracy biurowej. Inaczej niż soczewki ZEISS Digital, są to soczewki, których używa się tylko w określonych sytuacjach. Nie są one przeznaczone do całodziennego użytkowania bez zdejmowania.  

Czy konstrukcja soczewek ZEISS Digital wpływa na grubość soczewek? Czy soczewki mają inny kształt? Czy można je zamontować do posiadanych oprawek?

Konstrukcja nie wpływa na grubość soczewek.

Soczewki ZEISS Digital są dostępne jako soczewki organiczne, w indeksie od 1,5 do 1,74 oraz jako mineralne w indeksie 1,6 i 1,8. Można je montować do każdego rodzaju oprawek, także do 'oprawek o większej krzywiźnie bazowej'.

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.

Gdzie można kupić soczewki ZEISS Digital?

Optyk chętnie udzieli Państwu dodatkowych wskazówek.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Pełnia życia + widzenie bez wysiłku: Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowych soczewek okularowych dla osób w wieku trzydziestu czy czterdziestu lat, regularnie korzystających z urządzeń cyfrowych Soczewki ZEISS Digital wypełniają lukę między soczewkami jednoogniskowymi a soczewkami progresywnymi!
W jaki sposób można opracować soczewki okularowe dopasowane do życia stylu przepełnionego urządzeniami cyfrowymi? Aby odkryć kulisy prac nad soczewkami ZEISS Digital, LEPSZY WZROK przeprowadził wywiad z Timo Kratzerem, szefem działu rozwoju konstrukcji soczewek oraz patentów w ZEISS.

Powiązane produkty