Często zadawane pytania

Co należy wiedzieć o leczeniu zaćmy

Jeśli chodzi o zaćmę i związane z nią leczenie, możesz mieć wiele pytań. Poniżej znajdują się odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań. Jeśli po przeczytaniu tego zestawienia i strony internetowej nadal chcesz dowiedzieć się więcej na temat choroby lub korekcji wzroku, skontaktuj się ze swoim lekarzem okulistą.

Informacje ogólne

Czy zaćmę można leczyć medycznie lub skorygować za pomocą okularów?

Niestety, zaćmy nie można leczyć za pomocą okularów ani leków. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest chirurgiczne zastąpienie zmętniałej naturalnej soczewki oka soczewką sztuczną - tzw. soczewką wewnątrzgałkową (IOL).

Czy jestem dobrym kandydatem(ką) do zabiegu usunięcia zaćmy?

Należy skonsultować się z okulistą w celu ustalenia, czy występuje u Ciebie zaćma i jaki jest stopień jej zaawansowania. Wspólnie zdecydujecie, czy kwalifikujesz się do zabiegu usunięcia zaćmy.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Zabieg usunięcia zaćmy uważany jest obecnie za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Jednakże, jak w przypadku wszystkich zabiegów medycznych, mogą wystąpić pewne komplikacje. Twój optyk lub okulista dokładnie omówi z Tobą potencjalne zagrożenia.

Jak znaleźć właściwego lekarza, który przeprowadzi u mnie zabieg usunięcia zaćmy?

Ważną częścią zabiegu usunięcia zaćmy jest znalezienie odpowiedniego lekarza. Należy uwzględnić wiele czynników, na przykład doświadczenie lekarza, fachową wiedzę i stosowaną technologię. Odwiedź, przeanalizuj i porównaj chirurgów, zanim wybierzesz tego, z którym czujesz się najbardziej komfortowo. Kiedy będziesz rozmawiać z lekarzami na temat zabiegu usunięcia zaćmy, przygotuj wcześniej kilka pytań.

Jak zazwyczaj wykonuje się zabieg usunięcia zaćmy?

Sam zabieg trwa od 15 do 30 minut i jest wykonywany jednocześnie na jednym oku. Zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe. Zazwyczaj po krótkim okresie obserwacji będzie można wrócić do domu. Zaraz po zabiegu nie będzie można prowadzić samochodu.

Czy podczas jednego zabiegu można leczyć oboje oczu?

Jeśli masz zaćmę w obu oczach, lekarz zwykle planuje drugi zabieg kilka tygodni po pierwszym zabiegu.

Czy zabieg usunięcia zaćmy boli?

Nie, zabieg jest bezbolesny. Zazwyczaj podczas zabiegu pacjent otrzymuje tylko krople znieczulające, które powodują zdrętwienie oka. Po zabiegu, wraz z osłabieniem się działania leku, możesz przez krótki czas odczuwać pewien niewielki dyskomfort. Można go łatwo zwalczyć za pomocą leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu usunięcia zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy jest permanentny. IOL nie musi być usuwana lub wymieniana i może pozostać w oku do końca życia.

Czy po zabiegu konieczne są dalsze badania?

Dzień po zabiegu konieczna jest wizyta kontrolna, aby sprawdzić stan oka oraz odpowiedzieć na ewentualne pytania. Dodatkowe badania zwykle planuje się w kolejnych tygodniach w celu monitorowania procesu gojenia.

Kiedy odzyskam pełne widzenie?

Pacjenci bardzo często zauważają znaczną poprawę widzenia bezpośrednio po zabiegu. Jednak niektórzy mogą również obserwować rozmycia. Dostosowanie się oka i poprawa wzroku może potrwać kilka dni. Soczewki wieloogniskowe wymagają zazwyczaj więcej czasu na dostosowanie niż soczewki jednoogniskowe - zaraz po zabiegu pacjenci mogą doświadczać takich zjawisk wizualnych jak poświaty. Zjawiska wizualne po pewnym czasie znikną lub staną się mniej niepokojące.

Jakich czynności należy unikać po zabiegu?

Po zabiegu lekarze mogą zalecać, aby pacjent się zrelaksował i unikał męczących czynności, takich jak pochylanie się lub podnoszenie. Mogą doradzić, aby nie przemęczać oczu, aby dać im czas na regenerację. Dla optymalnego gojenia należy unikać pocierania lub naciskania oka.

Soczewki wewnątrzgałkowe (IOL)

Jakiego rozmiaru są IOL?

Soczewki wewnątrzgałkowe są dość małe, mają średnicę od 11 do 13 milimetrów.

Z czego są zrobione IOL?

IOL są wykonane z akrylanu; miękkiego, elastycznego i biokompatybilnego materiału. Akrylan może mieć tendencję do odpychania (hydrofobową) lub do wchłaniania wody (hydrofilową).

Co zrobić, jeśli oprócz zaćmy cierpię na inne zmiany widzenia lub choroby oczu?

Aby lepiej dopasować się do specyficznych wymagań każdego pacjenta, nowoczesne IOL oferują dodatkowe funkcje, takie jak korekcja istniejących wcześniej deficytów refrakcyjnych widzenia. Mogą one np. umożliwić pacjentowi lepsze widzenie kontrastowe (soczewki asferyczne) lub skorygować astygmatyzm (soczewki toryczne). Celem jest zapewnienie po zabiegu usunięcia zaćmy jeszcze lepszej jakości widzenia na określone odległości.

 

Co to jest aberracja sferyczna?

Aberracja sferyczna to efekt wizualny, który powstaje, gdy promienie światła przechodzące do oka nie są dokładnie skupione w jednym punkcie na siatkówce oka. Aberracje sferyczne są wynikiem procesu starzenia się. Jeśli już cierpisz na aberrację sferyczną lub jeśli chcesz zapobiec tej zmianie wizualnej, asferyczna IOL może być opcją dla Ciebie.

Jak działają asferyczne IOL?

Specjalna, niejednolicie zakrzywiona konstrukcja asferycznych IOL umożliwia korygowanie aberracji sferycznych. Dzięki asferycznym IOL promienie świetlne docierające do oka są ponownie ostro skupiane w jednym punkcie. Rezultatem jest zwiększona czułość na kontrast i lepsza jakość obrazu.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm jest błędem refrakcyjnym, jak krótko- lub dalekowzroczność. Błędy te są zazwyczaj wynikiem nieregularnego kształtu rogówki i prowadzą do tego, że światło nie jest odpowiednio skupiane w oku. Soczewki toryczne mogą korygować astygmatyzm.

Jak działają toryczne IOL?

Połączenie soczewki sferycznej i cylindrycznej wygina światło inaczej w każdym południku. Dlatego też soczewka odpowiednio skupia całe napływające światło na siatkówce oka, aby zmniejszyć lub wyeliminować astygmatyzm przy jednoczesnym leczeniu zaćmy.

Jak dobrać właściwą soczewkę?

Dobór IOL to bardzo osobista sprawa. Należy wziąć pod uwagę nie tylko specyficzne uwarunkowania medyczne, ale także indywidualne potrzeby i osobiste preferencje pacjenta. Skonsultuj się z okulistą, aby pomóc w wyborze IOL, która jest dla Ciebie najlepsza.

Czy korzystając z IOL trzeba będzie nosić okulary?

Pacjenci z soczewkami jedno- i dwuogniskowymi mogą nadal potrzebować okularów do wykonywania pewnych czynności. Większość pacjentów z soczewkami trójogniskowymi może mieć duże szanse na to, że nie będą już potrzebować okularów.


Laserowa chirurgia oka Dowiedz się, w jaki sposób laserowa chirurgia oka może poprawić jakość widzenia
Informacje o Twojej IOL firmy ZEISS Czy wszczepiono Pani/Panu soczewkę wewnątrzgałkową firmy ZEISS i/lub szuka Pani/Pan informacji o IOL firmy ZEISS?

Powiązane artykuły

Co to jest zaćma? Gdy wzrok staje się mętny
Cauze și factori de risc privind cataracta Cum se previne cataracta
Wybór soczewki w przypadku zaćmy Prezentacja soczewek wewnątrzgałkowych: Jakie są różnice?
Zabiegi chirurgiczne zaćmy – Krok po kroku – Ryzyko i koszty Wytyczne dla pacjentów zainteresowanych zabiegiem usunięcia zaćmy
Diagnozowanie i leczenie zaćmy Przygotuj się do wizyty