10 wskazówek, jak wybrać właściwą powłokę na soczewce

LEPSZY WZROK dzięki nowym powłokom soczewek – większy komfort i wytrzymałość

Powłoki to idealne wykończenie soczewki. Dzięki nim okulary zapewniają jeszcze większy komfort widzenia za sprawą nowoczesnych technologii. Soczewki o właściwej mocy to za mało, aby cieszyć się perfekcyjnym widzeniem. LEPSZY WZROK przygotował 10 praktycznych wskazówek dotyczących powłok soczewek – które są najlepsze i co należy uwzględnić, kupując nowe okulary?

1. Powłoki antyrefleksyjne (AR) – obowiązkowe dla wszystkich soczewek. Po czym poznać dobrą powłokę antyrefleksyjną?

Powierzchnia każdej soczewki odbija światło, co bywa irytujące. Na szczęście istnieje rozwiązanie. Wysokiej jakości powłoka AR nie tylko zwiększa widoczność oczu użytkownika (a co za tym idzie, poprawia wygląd), ale też eliminuje odbicie światła w soczewkach. Powłoki antyrefleksyjne znacząco ułatwiają nocną jazdę samochodem oraz czytanie. Antyrefleks przynosi korzyści także innym osobom – patrząc na użytkownika okularów, nie widzą niemal żadnego odbitego światła, które utrudniają patrzenie w oczy. Wysokiej jakości powłoka AR składa się z kilku warstw, które współdziałają ze sobą dla uzyskania optymalnego efektu. Tym sposobem redukują odbicia światła o różnej długości i z różnych kierunków, co jednocześnie zmniejsza zmęczenie oczu.

Wskazówka: Nowe powłoki soczewek marki ZEISS zapewniają wyższą jakość widzenia. Dzięki innowacyjnej technologii nasza powłoka DuraVision® Platinum redukuje uciążliwe refleksy światła o dodatkowe 20%.  

2. Jakie korzyści mają powłoki utwardzające?

Obecnie większość klientów wybiera soczewki plastikowe (organiczne). Nie są one jednak tak twarde, jak szklane, przez co łatwiej jest je zarysować. Powłoka utwardzająca jest zalecana, aby zwiększyć ich trwałość. Dzięki powłoce powierzchnia soczewki jest mniej podatna na rysy, które pogarszają jakość widzenia.

Nowy pakiet powłok ZEISS DuraVision® Platinum to połączenie powłoki antyrefleksyjnej i bardzo wytrzymałej powłoki utwardzającej. Powłoka ta chroni plastikowe soczewki z antyrefleksem tak skutecznie, że są równie wytrzymałe jak szklane (a nawet bardziej!). Badania wykazały, że soczewki powleczone DuraVision® Platinum są nawet trzy razy twardsze niż współczesna generacja plastikowych soczewek*!

3. Czy te powłoki oferują więcej korzyści niż większy komfort widzenia i większa trwałość soczewki?

Tak. Soczewki z technologią DuraVision® Platinum mają dziewięć bardzo cienkich warstw. Warstwy te pełnią cztery funkcje. Na podstawowy materiał soczewki najpierw nanosi się warstwę utwardzającą, następnie kilka warstw antyrefleksyjnych, a na koniec warstwę Clean Coat. Ostatnia warstwa uszczelnia soczewkę i tworzy idealnie gładką powierzchnię. Dzięki niej brud i wilgoć nie pozostają na powierzchni, a soczewka pozostaje dłużej czysta. A gdy trzeba ją wyczyścić, jest to łatwiejsze i wygodniejsze.

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.

4. Czy to oznacza, że nowoczesne powłoki o właściwościach antystatycznych i hydrofobowych ułatwiają czyszczenie soczewek?

Tak. Po pierwsze, soczewki z tymi powłokami są antystatyczne, co oznacza, że znacznie wolniej się brudzą i przyciągają zdecydowanie mniej kurzu i kłaczków. Po drugie, warstwa hydrofobowa i oleofobowa zapewnia łatwość czyszczenia. Takie soczewki można szybko wyczyścić chusteczkami ZEISS, a nawet pod bieżącą, ciepłą wodą, a nadmiar wody wystarczy strząsnąć. Nie trzeba ich nawet przecierać szmatką z mikrofibry, ponieważ płyny zbijają się w krople na powierzchni soczewki – jest to tak zwany efekt liści lotosu.

5. Jak najlepiej czyścić soczewki z powłokami?

Nigdy nie należy używać w tym celu koszulki, rękawa ani zwykłej chusteczki, ponieważ drobiny zanieczyszczeń mogą porysować powierzchnię. W konsekwencji soczewka przestanie zapewniać doskonałe widzenie! Duża liczba małych zarysowań może zmniejszyć przejrzystość soczewki. Nie zaleca się zatem czyszczenia soczewek odzieżą, papierowymi chusteczkami itp.

Polecamy ciepłą, bieżącą wodę albo spray ZEISS do czyszczenia i ściereczkę z mikrofibry do codziennego czyszczenia soczewek. Poza domem warto używać chusteczek nawilżanych ZEISS, które nie niszczą powłok. Chusteczki są pakowane pojedynczo, są gotowe do użycia i zapewniają trwały efekt: lepsze widzenie i dłuższy cykl życia soczewki.  

6. Czy istnieją jakieś inne czynniki zewnętrzne, które mogą uszkodzić soczewki?

Tak, i to wiele! Upadek, rysy spowodowane niewłaściwą troską o okulary, narażanie na zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury mogą prowadzić do uszkodzeń soczewek. Przykładowo należy unikać przechowywania okularów w wysokiej temperaturze w samochodzie w gorący dzień. To samo dotyczy sauny i kładzenia okularów przy grzejniku. Soczewki okularowe nie są przystosowane do takich warunków. Często użytkownicy nie są świadomi, jakim zagrożeniem są drobiny brudu skrywające się soczewce, chusteczce lub odzieży. Podczas czyszczenia mogą być źródłem zarysowań. Nowoczesne powłoki utwardzające rozwiązują ten problem. Dzięki powłoce soczewka jest odporna na rysy, a jej żywotność wydłuża się.

7. A co z dziećmi? Czy ich soczewki potrzebują jakichś powłok?

Powłoki antyrefleksyjne są bardzo ważne dla dzieci, zwłaszcza gdy rozpoczynają edukację szkolną. Powłoki te są dostępne w bardzo rozsądnych cenach. Aby dowiedzieć się więcej, spytaj optyka. Oczywiście okulary dla dzieci muszą być wyposażone w powłokę utwardzającą. Tylko wtedy mogą mierzyć się z wyzwaniami dziecięcej codzienności. Uwaga: Warto wybrać optyka, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi. Profesjonalny optyk przeprowadzi badanie przystosowane do małych pacjentów i upewni się, że zamówione okulary zostały dopasowane do indywidualnych potrzeb dziecka.

8. Chodź, pomaluj swój świat! Czy soczewki okularów słonecznych zawsze muszą być brązowe?

Brąz, zieleń, szarość – kolory powszechnie kojarzone z soczewkami słonecznymi nie należą do najpiękniejszych. A przecież świat to takie kolorowe miejsce! W zależności od przeznaczenia okularów, subtelne barwienie może poprawić jakość widzenia, dodać koloru i energii albo zapewnić unikalny, modny wygląd. Nazwy barwień, takie jak „Ostra czerwień” czy „Uroczy róż” mówią same za siebie! A może wolisz coś bardziej eleganckiego? Ekskluzywne czarne barwienie zapewnia nawet 95% absorpcji światła, a różne poziomy pochłaniania odzwierciedlają współczesny styl. Na prośbę klienta optyk jest w stanie zamówić soczewki w dowolnym kolorze – jednorodne, gradalne lub dwukolorowe. Należy poinformować optyka, kiedy i w jakich sytuacjach zamierzasz nosić barwione soczewki: na co dzień, jako okulary słoneczne, a może do zadań specjalnych (np. podczas uprawiania sportu)? Optyk chętnie udzieli dodatkowych wskazówek.  

9. Barwione soczewki ZEISS są dostępne we wszystkich możliwych kolorach. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Barwione soczewki mają wiele atutów. Nie tylko pozwalają spersonalizować wygląd, ale też poprawiają kontrast widzenia, dodają energii, redukują odblaski sztucznego światła, pomagają ukryć zmarszczki i zwiększają ogólny komfort widzenia. Muszą jednak pasować do fryzury, makijażu i stroju. Jeśli nie jesteś miłośnikiem krzykliwych kolorów, warto zdecydować się na pastelowe odcienie. Wskazówka: Okulary powinny pasować przede wszystkim do fryzury i kształtu twarzy, a w drugiej kolejności do stroju. Niemal wszystkie barwienia dobrze komponują się z włosami blond i ciemnymi. Różowe i fioletowe barwienia wyglądają najkorzystniej na osobach o rudych włosach. Należy także uwzględniać karnację. Mocne kolory wyglądają najlepiej na jasnej cerze.

Zadbaj także, aby barwienie soczewek i kolor oprawki nie zostały stłamszone przez zbyt mocny makijaż oczu. Oczywiście eyeliner i tusz do rzęs to idealny sposób na podkreślenie oczu. Warto też użyć szminki, aby zapewnić równowagę oczu i ust. Tym sposobem barwione soczewki zapewnią pożądany efekt – egzotyczny lub elegancki. Obowiązuje ogólna zasada: im bardziej wymyślne okulary, tym bardziej stonowany strój. Innymi słowy, gdy nosisz barwione soczewki, rezygnuj ze zbyt dużej ilości biżuterii i dodatków! Co ciekawe, u optyka można zamówić soczewki w dowolnym kolorze. Wystarczy przynieść ze sobą próbkę koloru (np. ulubioną torebkę), a optyk zamówi soczewkę w takim samym kolorze. Więcej o palecie barw ZEISS  

10. Soczewki samościemniające – jak działają i dla kogo są odpowiednie?

Soczewki samościemniające na wiele okazji w codziennym życiu. Jeśli nosisz soczewki korygujące i często wychodzisz na dwór i wracasz do pomieszczeń, możesz skorzystać z alternatywnego rozwiązania w formie nowoczesnych soczewek samościemniających, takich jak ZEISS PhotoFusion® X. Reagują szybciej na zmianę oświetlenia niż wcześniejsze generacje, w słońcu przybierają najciemniejszy odcień, a w pomieszczeniu rozjaśniają się w zaledwie kilka sekund. Szybkość rozjaśniania ma ogromne znaczenie, aby użytkownik nie miał wrażenia, że nic nie widzi, gdy wchodzi z ostrego słońca np. do sklepu. Soczewki PhotoFusion® X gwarantują także 100% ochrony UV bez względu na poziom barwienia, a do tego zapewniają wysoki standard optycznej jakości. Soczewki fotochromowe ZEISS PhotoFusion® X są dostępne we wszystkich barwieniach i wzorach, które będą modne w nadchodzącym sezonie! Swobodne, stylowe, eleganckie, dla dzieci... Więcej informacji i nowych soczewkach samościemniających ZEISS.

Czy czasem mrużysz oczy nawet w umiarkowanie oświetlonym pomieszczeniu? Soczewki samościemniające sprawdzą się także w takim przypadku. Płynnie przystosowują się do aktualnych warunków oświetlenia, zapewniając zawsze komfortowe widzenie.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Niebieskie światło: Wady i zalety Ile niebieskiego światła potrzebujemy? Jak i kiedy należy się przed nim chronić?

Powiązane produkty