Ile par okularów potrzebujesz?

Nie daj się przytłoczyć ogromnemu wyborowi!

Na rynku cały czas pojawiają się nowe rodzaje soczewek okularowych: do urządzeń cyfrowych, do pracy przy komputerze, do prowadzenia samochodu oraz samościemniające soczewki, które reagują na światło i promieniowanie UV. Ale ile par okularów faktycznie potrzebujemy? Oto nasze podpowiedzi, jak znaleźć właściwe rozwiązanie w przytłaczającej ofercie dostępnych okularów.

Mimo zaawansowanej technologii i i optymalizacji widzenia zakup okularów wciąż pozostaje bardzo osobistą decyzją. Wybrane okulary muszą być komfortowe i powinny odzwierciedlać podejście do życia – a nawet je wzbogacać – oraz uwzględniać nawyki związane z widzeniem. Nie zapominajmy także, że okulary powinny być uzewnętrznieniem indywidualnego stylu właściciela. Odpowiedź na pytanie, ile par okularów należy mieć, jest równie niejednoznaczna, jak na pytanie o właściwą liczbę par butów.

Dla większości z nas wybór butów jest jednak znacznie łatwiejszy niż okularów. Właśnie dlatego wybierając okulary należy współpracować z optykiem. Optyk powinien w profesjonalny i zrozumiały sposób wskazać właściwe rozwiązania optyczne i odpowiednie okulary. W ZEISS dbamy o zapewnianie optykom szerokiego wyboru soczewek okularowych, które przewyższają produkty konkurencji dzięki konstrukcjom dopasowanym do indywidualnych potrzeb klientów. Ponadto zapewniamy dodatkowe funkcje soczewek, takie jak barwienia, powłoki antyrefleksyjne, powłoki utwardzające i nie tylko. Nieustannie inwestujemy w coraz nowocześniejsze i lepsze soczewki okularowe, aby spełniać oczekiwania poszczególnych użytkowników, bez względu na wybrany rodzaj soczewki. Wybór należy do Ciebie!

Nasz kilkuetapowy proces pomoże Ci świadomie wybrać odpowiedni produkt:

1// Idealne w każdej sytuacji: okulary na co dzień

Bez względu na to, czy mówimy o soczewkach jednoogniskowych, czy progresywnych, należy wybrać okulary, które optymalnie wspierają wzrok! Począwszy od wyboru soczewek i ich cech, a skończywszy na oprawkach – każdy element powinien być świadomym wyborem. Okulary powinny stanowić jeden z najcenniejszych posiadanych przedmiotów – źródło radości i wsparcie w doskonałym widzeniu. Oprawki powinny zaś stwarzać wrażenie drugiej skóry, pasując do osobowości, rysów twarzy oraz stroju. Nie mogą uciskać nosa, być zbyt ciężkie ani wywoływać reakcji alergicznej. Muszą być idealne pod każdym względem. Soczewki progresywne muszą mieć segmenty dobrane do specyfiki Twojego wzroku.

Mamy też nowość dla kierowców: soczewki ZEISS DriveSafe do okularów do samochodu. Okulary z tymi soczewkami mogą służyć zarówno jako okulary na co dzień, jak i do prowadzenia samochodu dzięki specjalnej powłoce oraz konstrukcji soczewki. Soczewki te redukują uciążliwe i irytujące odblaski i efekt oślepienia reflektorami nadjeżdżających pojazdów podczas jazdy w słabych warunkach oświetlenia, np. podczas deszczu czy śniegu. Ułatwiają także przenoszenie wzroku między drogą, deską rozdzielczą a lusterkami, uwalniając od męczącego ruchu głową, zwłaszcza w przypadku soczewek progresywnych. Dowiedz się więcej o soczewkach DriveSafe

2// Druga para okularów na słonecznie dni: okulary na dwór

Początkujący użytkownicy okularów często noszą normalne okulary słoneczne bez mocy korekcyjnej, jeśli mają małą wadę wzroku. Jeśli w zwykłych okularach słonecznych odczuwasz zmęczenie oczu, ale nie chcesz kupować drugiej pary okularów, rozważ okulary z soczewkami fotochromowymi (np. PhotoFusion marki ZEISS). Dzięki tym soczewkom codzienne okulary mogą pełnić rolę okularów słonecznych, ponieważ ściemniają się na słońcu. Oczywiście oferują 100% ochrony UV.

Często przy zakupie tradycyjnych okularów optycy oferują duże zniżki na okulary słoneczne o tej samej mocy. Możliwe jest błyskawiczne wstawienie soczewek słonecznych do aktualnie używanych oprawek okularów słonecznych.

Dowiedz się więcej o soczewkach PhotoFusion

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.

3// Gdy specjalistyczne okulary zapewniają dodatkowy komfort podczas określonych aktywności.

Pomoc dla użytkowników smartfonów i innych urządzeń cyfrowych w walce ze zmęczeniem oczu

Nie tylko młodsze pokolenie korzysta z cyfrowych, mobilnych urządzeń, takich jak smartfony czy tablety. Tych popularnych urządzeń używają osoby w każdym wieku. Patrząc na ekrany, trzymamy je jednak bliżej niż tradycyjne media drukowane. Dla osób powyżej 30. roku życia patrzenie z tak bliska oznacza większy wysiłek dla oczu. Efektem wielogodzinnego korzystania z urządzeń mobilnych bywają zmęczone, a czasem suche oczy. Specjalistyczne soczewki (takie jak soczewki Digital) zapewniają oczom ulgę i pomagają czytać z bardzo małej odległości.

Dowiedz się więcej o soczewkach Digital

Komfortowe czytanie i praca w bliży przy problemach ze wzrokiem

W pewnym wieku widzenie bliży zaczyna stopniowo się pogarszać. Aby przeczytać gazetę lub menu w restauracji, trzeba je od siebie odsunąć. Nie tylko może to zabawnie wyglądać, ale na dłuższą metę jest męczące dla oczu. W takich sytuacjach okulary do czytania jako druga para okularów mogą okazać się niezwykle pomocne. Jeśli używasz już soczewek progresywnych na co dzień, warto rozważyć osobne okulary do czytania, które zapewniają większy komfort podczas relaksu z książką w ręku.

Czy spędzasz dużo czasu przed komputerem? Jeśli tak, soczewki progresywne lub do czytania nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem ze względu na specyficzną pozycję przed komputerem. Nieergonomiczna, spięta postawa ciała przy komputerze często uniemożliwia optymalne widzenie i może prowadzić nawet do problemów ze zdrowiem. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór okularów do komputera, które zostały stworzone z myślą o konkretnych potrzebach użytkowników komputerów.

Dowiedz się więcej o okularach do pracy przy komputerze

Optymalne widzenie podczas wykonywania hobby i uprawiania sportu

Czas poświęcany hobby lub ulubionemu sportowi należy do wyjątkowo przyjemnych chwil. Należy jednak pamiętać, że codziennie okulary albo okulary słoneczne nie zawsze sprawdzą się podczas hobby i sportu. Idealne okulary zapewniają np. ochronę przed pyłem, kurzem, słońcem, i kamykami na przykład w formie zakrzywionej oprawki okularowej, przylegającej do twarzy. Jeśli potrzebujesz wsparcia dla wzroku, soczewki ZEISS Sport z pewnością spełnią swoje zadanie. Specjalna technologia zapewnia doskonałe, niezniekształcone widzenie nawet w zakrzywionych, peryferyjnych strefach soczewki.

A może potrzebujesz specjalistycznych barwień, ochrony przed odblaskami albo poprawy kontrastu, gdy uprawiasz ulubiony sport? Barwienia jednorodne i gradalne w dowolnym kolorze, barwienia Skylet marki ZEISS oraz okulary słoneczne z filtrem polaryzacyjnym zapewniają lepsze widzenie i wyniki sportowe.

Bez względu na to, czy uprawiasz sporty zespołowe, jeździsz na rowerze, na nartach, uprawiasz sport wodne, latasz, polujesz czy też zajmujesz się rękodziełem lub majsterkowaniem, optyk z pewnością znajdzie właściwe rozwiązanie, które zapewni lepsze i bardziej komfortowe widzenie.

Dowiedz się więcej o okularach sportowych i do hobby

Czy jedna para okularów to za mało do wszystkich modnych stylizacji?

Niektórzy użytkownicy okularów wybierają „niewidoczne” modele, tzn. okulary, których niemal się nie zauważa. Są także osoby, które w pogoni za modą najchętniej nosiłyby inne okulary do każdego stroju. Na szczęście dla nich na rynku nie brakuje wyjątkowych, oryginalnych oprawek. Ale dlaczego tylko oprawki miałyby być modne? Soczewki także mogą być dopełnieniem stylu dzięki odpowiednim barwieniom, gradientom, a nawet powłokom lustrzanym. Zrób z okularów unikalne potwierdzenie swojego stylu.

4// Na wszelki wypadek: zapasowa para okularów.

Choć zapasowe okulary nie są najpopularniejszym rozwiązaniem, przydają się w sytuacjach awaryjnych. Użytkownicy okularów, którzy muszą je nosić, polegają na nich tak samo mocno, jak użytkownicy soczewek kontaktowych. Warto trzymać je w schowku w samochodzie, ponieważ podczas prowadzenia pojazdu obowiązkowa jest jazda w okularach korekcyjnych. Osoby, które noszą okulary od dawna, mają nieco łatwiej, ponieważ zazwyczaj stara para okularów służy za zapasową.
Jednak każdy użytkownik samodzielnie decyduje, ile chce zainwestować w zapasowe okulary. Warto spytać optyka o oferty na zapasowe okulary i inne usługi pomocne w sytuacjach awaryjnych. Optyk chętnie udzieli szczegółowych informacji.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Diagnozowanie problemów ze wzrokiem Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm... Jakie wyróżniamy wady wzroku i jak można je korygować?
Historia okularów Od pierwszych „kamieni do czytania” do modnego dodatku.
Lepsze widzenie dla seniorów Każda osoba, która przekroczyła 40-tkę potrzebuje zazwyczaj pary okularów.
Żadna twarz nie jest symetryczna i każdy z nas różni się rozstawem oczu Soczewki okularowe mogą być w pełni skuteczne tylko wówczas, gdy oprawka okularów została precyzyjnie dopasowana do użytkownika.

Powiązane produkty