Chirurgia zaćmy

Diagnozowanie i leczenie zaćmy

Przygotuj się do wizyty

7 września 2019
Diagnozowanie i leczenie zaćmy

Jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę swojego wzroku, umów się na wizytę u optyka lub specjalisty opieki okulistycznej. Jeśli zdiagnozuje u Ciebie zaćmę, może skierować Cię do okulisty, który będzie w stanie ją zoperować. Jak przygotować się do badania wzroku:

Co możesz zrobić

  • Zapisz wszelkie objawy, których doświadczasz.
  • Sporządź listę wszystkich stosowanych przez Ciebie leków.
  • Zapisz pytania, które chcesz zadać lekarzowi.

Twój okulista oceni historię choroby i objawy, aby ustalić, czy masz zaćmę i przeprowadzi badanie oczu. Oto kilka testów, które może wykorzystać.

Test ostrości widzenia z użyciem optotypu

Test ostrości widzenia z użyciem optotypu

Test ostrości widzenia

Twój okulista poprosi cię o odczytanie optotypu. Optotyp służy do pomiaru stopnia, w jakim możesz odczytać serię liter. Twoje oczy są badane pojedynczo, z drugim okiem zakrytym. Test ten pomaga okuliście określić, czy występują oznaki zaburzenia widzenia.

Badanie oka z użyciem lampy szczelinowej

Badanie oka z użyciem lampy szczelinowej

Badanie lampą szczelinową

Do tego badania lekarz okulista użyje światła i powiększenia, aby zobaczyć struktury z przodu oka. Mikroskop ten nazywany jest lampą szczelinową, ponieważ wykorzystuje intensywną linię światła do podkreślenia soczewki, rogówki, tęczówki oraz przestrzeni między nimi. Test ten pozwala lekarzowi na oglądanie tych struktur na małych odcinkach, co ułatwia wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Używając lampy szczelinowej, specjalista może zbadać soczewkę pod kątem oznak zaćmy.

Badanie siatkówki

Badanie siatkówki

Badanie siatkówki

W przypadku badania siatkówki, specjalista rozszerzy Ci źrenice przez podanie kropli do oczu. Krople potrzebują od 15 do 20 minut, aby w pełni zacząć działać. Rozszerzenie źrenic ułatwi badanie siatkówki.

Lekarz może również użyć kropli do znieczulenia powierzchni oczu. Test ten jest częścią regularnego badania, gdy doświadczasz już problemów ze wzrokiem lub cierpisz na inne choroby, takie jak cukrzyca, które mogą powodować problemy z oczami. Lekarz będzie świecił do oczu jasnym światłem, aby zbadać siatkówkę oka w celu wykrycia nieprawidłowości.

Twój wzrok będzie zamazany przez kilka godzin po badaniu, a źrenice będą większe niż poprzednio. Upewnij się, że:

  • chronisz swoje oczy przed słońcem i innymi promieniami, nosząc okulary przeciwsłoneczne;
  • unikasz jazdy samochodem przez kilka godzin po badaniu, dopóki nie będziesz ponownie widzieć wyraźnie.

Leczenie zaćmy

Zaćmy nie można leczyć lekami ani korygować jej za pomocą okularów. W miarę jej postępowania i pogorszenia wzroku w stopniu, który negatywnie wpływa na codzienne życie, jedynym skutecznym zabiegiem jest chirurgiczne usunięcie mętnej soczewki i zastąpienie jej implantem, tzw. soczewką wewnątrzgałkową (IOL).

Leczenie chirurgiczne skutecznie przywraca wzrok. Większość pacjentów decyduje się na zabieg chirurgiczny, gdy ta choroba zakłóca ich zdolność do wykonywania normalnych codziennych czynności, takich jak czytanie lub prowadzenie samochodu w nocy. Należy rozważyć korzyści i ryzyko związane z zabiegiem.

Współczesna chirurgia zaćmy jest jednak jednym z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych zabiegów chirurgicznych. W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba zabiegów wykonywanych w krajach europejskich w celu skorygowania tej choroby oczu gwałtownie wzrosła. Dlatego też zabieg ten rozwinął się do bardzo wysokiego standardu. Każdego roku na całym świecie wykonuje się ponad 20 milionów zabiegów usunięcia zaćmy, które mają doskonały wpływ na wzrok. Do Ciebie i Twojego okulisty należy decyzja, czy zabieg jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Jeżeli zdecydujesz się nie poddawać od razu zabiegowi, Twój lekarz okulista może zlecić badania kontrolne, aby sprawdzić, czy choroba postępuje.

Nasze usługi


Udostępnij ten artykuł