Co to jest zaćma?
Gdy wzrok staje się mętny
Zaćma jest chorobą, która wcześniej czy później dotyka większość ludzi. Jest to najczęściej występująca choroba oczu i stanowi część normalnego procesu starzenia się. Po 50. roku życia prawdopodobieństwo pojawienia się jakiejś formy tej choroby jest bardzo wysokie. Słowo katarakta (inaczej zaćma) pochodzi od łacińskiego słowa cataracta, oznaczającego "wodospad", oraz od starogreckiego καταρράκτης (katarrhaktēs), co oznacza "spływ". Podobnie do gwałtownie spływającej wody, przybierającej biały kolor, może to być metafora określająca wpływ czasu na wybielanie soczewki z zaawansowaną progresją zaćmy.
Przyczyny zaćmy
Zaćma jest chorobą oczu, która zwykle występuje wraz z wiekiem. Naturalna soczewka oka, nazywana również soczewką krystaliczną, składa się głównie z wody i białka. Ze względu na zmianę struktury tego białka w czasie, naturalna soczewka staje się coraz bardziej mętna - stopniowo powodując główne objawy zaćmy.
Zgodnie z najnowszą oceną Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):
- Zaćma jest przyczyną 51% przypadków ślepoty na świecie i pozostaje główną przyczyną ślepoty.
- Jest to około 20 milionów ludzi.
- Wiele osób w wieku powyżej 50 roku życia ma jakąś formę tego zaburzenia wzroku.1
We wczesnym stadium zaćmy, krystaliczna soczewka staje się mętna, powodując lekkie rozmycie widzenia. Im bardziej zaćma postępuje, tym gorsza staje się jakość obrazu rzutowanego na siatkówkę oka. Nieleczona, może prowadzić do ślepoty.
Objawy
Oznaki umożliwiające wykrycie zaćmy
Zaczyna się powoli, mając niewielki wpływ na wzrok. Pierwsze oznaki zaćmy mogą pojawić się, gdy zauważysz lekkie rozmycie wzroku. Może to wyglądać jak patrzenie przez mętny kawałek szkła lub zaparowane okno. Aby wykryć zaćmę we wczesnym stadium, ważne jest, aby znać najczęstsze objawy.
Powszechne objawy zaćmy obejmują:
- stopniowe pogarszanie wzroku,
- mętne lub zamglone widzenie,
- wyblakłe postrzeganie kolorów i kontrastu,
- zwiększoną czułość na jasne światło,
- częste zmiany w przepisanych okularach.
Należy rozważyć skonsultowanie się z lekarzem w sprawie leczenia zaćmy, gdy zaczyna ona wpływać na Twój wzrok i jakość życia.
Symulator wzroku z zaćmą
Jak to wygląda, gdy wzrok jest dotknięty tym zaburzeniem?
Naturalnie przejrzysta soczewka oka staje się mętna. Twój wzrok staje się niewyraźny, jakbyś patrzył przez zamglone okno.
Ten symulator wzroku pokazuje, jak zmienia się wzrok, gdy cierpi się na zaćmę i inne zaburzenia wzroku, takie jak prezbiopia i astygmatyzm. Pokazuje również, jak można poprawić wzrok za pomocą zabiegu. Obrazy symulują pozabiegowe efekty wizualne, które można osiągnąć przy użyciu różnych typów soczewek wewnątrzgałkowych (IOL), które zastępują naturalną soczewkę zmętnioną przez zaćmę. To jedyna skuteczna opcja leczenia.
Jakość widzenia zapewniana przez różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych w różnych warunkach oświetlenia zależy od charakterystyki IOL. Zależy ona również od wielu indywidualnych czynników dotyczących pacjenta, takich jak: ogólny stan zdrowia oka, indywidualny czas gojenia i adaptacja mózgu do nowych warunków.
Ta demonstracja ma na celu przybliżenie tego, czego można się spodziewać w zależności od wybranej IOL. Wyniki różnią się indywidualnie w zależności od osoby i nie można ich dokładnie przewidzieć po zabiegu.
Symulator wzroku
-
1
https://www.who.int/blindness/causes/priority/en/index1.html