Zrozumieć widzenie

Jaka jest różnica między soczewkami gotowymi a personalizowanymi?

Jak okulary pozwalają odzyskać naturalne widzenie.

16 maja 2019
  • Jaka jest różnica między soczewkami gotowymi a personalizowanymi?

Patrząc na soczewkę, nie można stwierdzić, czy jest produktem gotowym, czy personalizowanym. Zatem na czym polega różnica? Którzy użytkownicy soczewek mogą zyskać najwięcej na indywidualnie optymalizowanych soczewkach okularowych? LEPSZY WZROK zadaje to pytanie Volkerowi Gahrowi, starszemu kierownikowi produkcji w Optyce Okularowej Zeiss.

LEPSZY WZROK: Panie Gahr, co odróżnia personalizowane soczewki okularowe od zwykłych soczewek gotowych?

Volker Gahr: Cóż, tradycyjne soczewki okularowe są w pewnym stopniu dopasowane do użytkownika. Są zgodne z receptą, czyli mają właściwą moc korekcyjną, właściwą pozycję i zapewniają lepsze widzenie w wybranej oprawce. Gdyby inny użytkownik założył moje okulary, prawdopodobnie nie widziałby prawidłowo. Gdy mówimy o indywidualnie „optymalizowanych” soczewkach, dotyczy to uwzględniania innych ważnych informacji o użytkowniku w konstrukcji soczewki, aby została obliczona zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.

Zazwyczaj optyk lub okulista przeprowadza badanie refrakcji i sporządza receptę okularową.

Jakie rodzaje soczewek wyróżniamy?

  • Soczewki jednoogniskowe do dali
  • Soczewki jednoogniskowe do bliży (tzw. okulary do czytania)
  • Soczewki progresywne
  • Soczewki z mocą korygującą, cylindryczną etc.

Kolejnym etapem jest wybór oprawki. Na tym polega tradycyjne podejście. Oczywiście optyk wykorzystujący soczewki gotowe zmierzy punkty widzenia obojga oczu w wybranej oprawce, aby móc właściwie oprawić soczewki, które zostaną zamówione z firmy takiej jak ZEISS. Ale ostateczna pozycja soczewek przed oczami użytkownika – na którą wpływa wybrana oprawka – nie zostanie uwzględniona podczas obliczania parametrów soczewki.

Volker Gahr - Senior Product Manager at Carl Zeiss Vision

Gdy mówimy o indywidualnie „optymalizowanych” soczewkach, dotyczy to uwzględniania innych ważnych informacji o użytkowniku w konstrukcji soczewki, aby została obliczona zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.

Volker Gahr

Starszy Kierownik Produkcji w Optyce Okularowej Zeiss

LEPSZY WZROK: Czyli największym atutem indywidualnie optymalizowanych soczewek jest dopasowanie ich do oprawki?

Volker Gahr: To jeden z kluczowych atutów, ale nie jedyny. Im lepiej ZEISS wie, jak użytkownik patrzy przed soczewki w danej oprawce, tym precyzyjniej ją wyprodukuje, aby użytkownik mógł cieszyć się optymalnym, naturalnym widzeniem. Oznacza to, że użytkownik otrzymuje perfekcyjnie dobrane okulary, które uwzględniają jego indywidualne potrzeby. Aby osiągnąć ten cel, optyk musi określić ważne parametry użytkownika, a nie tylko punkt, przez który patrzy przez soczewkę. Parametry te muszą być precyzyjne do dziesiątej części milimetra!

Przykładowo w jakiej odległości oczy znajdują się od książki albo ekranu komputera? Na jakiej – dokładnie – wysokości użytkownik spogląda przez soczewkę w wybranych okularach? Jak kąt pochylenia soczewki wpływa na widzenie? Odpowiedź zależy nie tylko od oprawki, ale od kształtu twarzy użytkownika. Ile wynosi odległość wierzchołkowa, czyli odległości od rogówki do tylnej powierzchni soczewki? Ile wynosi krzywizna oprawki? Konieczne są precyzyjne pomiary oprawki, a także wysokości i szerokości soczewki.

Your glasses fitted to you

1.5

0%

1.5

0%

1.6

20%

1.6

20%

1.7

35%

1.67

40%

1.9

40%

1.74

50%

Im precyzyjniej optyk obliczy wszystkie parametry, tym lepiej ZEISS dobierze optymalną konstrukcję soczewki. Aby mieć pewność, że oprawka i soczewki znajdą się na twarzy użytkownika dokładnie w zamierzonym miejscu, optyk uwzględnia pozycję oprawki na nosie użytkownika, zanim obliczy dodatkowe parametry.

LEPSZY WZROK: Czy uzyskanie wszystkich tych parametrów trwa długo? I jak możliwa jest tak duża precyzja pomiarów?

Volker Gahr: Tutaj do gry wkracza nowoczesna technologia. Urządzenie i.Terminal®2 – czyli system centracji ZEISS – wykorzystuje zaawansowany aparat, który wykonuje obiektywne zdjęcia użytkownika z przodu i profilu. Następnie oprogramowanie oblicza kluczowe dane centracji i zapisuje je w pliku. i.Terminal®2 zapewnia dokładność do dziesiątej części milimetra, ale cała procedura pomiaru jest niezwykle szybka, choć pozwala uzyskać ogromną ilość precyzyjnych danych.

LEPSZY WZROK: Jak zatem powstaje taka indywidualnie zoptymalizowana soczewka?

Volker Gahr: Wszystkie dane pomiarowe uzyskane podczas refrakcji, centracji oraz niekiedy podczas obiektywnych pomiarów są gromadzone przez optyka w i.Profiler®. Gdy wszystkie cechy soczewki zostały wybrane – np. materiał soczewki i jej typ, rodzaj powłoki, ewentualne barwienie – dane zostają przesłane do ZEISS. Obliczamy wówczas parametry spersonalizowanej soczewki zgodnie z danymi uzyskanymi od optyka i produkujemy ją z wykorzystaniem nowatorskiej technologii dowolnego kształtu. ZEISS był jednym z pionierów tej technologii i do dziś ją ulepszamy.

Dzięki technologii dowolnego kształtu możemy produkować soczewki dopasowane do oprawki wybranej przez użytkownika. Zapewnia to użytkownikowi bardzo naturalne widzenie, a w przypadku soczewek progresywnych oferuje szersze i ostrzejsze zakresy widzenia na wszystkich odległościach. Tylko osiągnięcie całkowitej harmonii między oprawką, soczewkami, indywidualnymi potrzebami oraz kształtem twarzy użytkownika pozwala osiągnąć swobodne i naturalne widzenie. Niewłaściwie dobrane soczewki mogłyby sprawić, że użytkownik musiałby wysilać się, aby łączyć w ostrą całość wrażenia wzrokowe płynące z każdego oka. Mogłoby to skutkować słabą adaptacją do soczewek, bólem głowy oraz napięciem mięśni.

ZEISS był jednym z pionierów tej technologii i do dziś ją ulepszamy.

Volker Gahr

Starszy Kierownik Produkcji w Optyce Okularowej Zeiss

LEPSZY WZROK: Zatem wyjątkowa jakość soczewek progresywnych polega na indywidualnych parametrach każdej soczewki?

Volker Gahr: Tak. Wyobraźmy sobie patrzenie przez teleskop. Choć jest to zaawansowany przyrząd optyczny, jeśli znajdzie się w niewłaściwej odległości od oka, nie zapewni ostrego obrazu. Podobnie jest z patrzeniem przez dziurkę od klucza. Tylko umieszczenie oka naprawdę blisko otworu zapewnia dobre, komfortowe widzenie. Zaletą indywidualnie optymalizowanych soczewek progresywnych jest lepsza adaptacja użytkowników już od samego początku. Oczywiście każdy potrzebuje nieco czasu, aby przywyknąć do nowych soczewek progresywnych – i czas ten może się znacząco różnić między poszczególnymi użytkownikami – ale personalizowane soczewki progresywne znacznie skracają ten czas.

LEPSZY WZROK: Ostatnie pytanie: Którzy użytkownicy soczewek mogą zyskać najwięcej na indywidualnie optymalizowanych soczewkach okularowych?

Volker Gahr: Zasadniczo każdy skorzysta z indywidualnie optymalizowanych soczewkach okularowych. Ale im wyższa moc lub bardziej skomplikowana wada, tym bardziej zauważalna jest przewaga soczewek personalizowanych nad gotowymi i tym bardziej komfortowe widzenia zapewniają.

Osoby widzące słabo po zmroku mogą skorzystać z naszej technologii i.Scription®, aby zoptymalizować soczewkę pod kątem widzenia nocnego i w słabym oświetleniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których widzenie zmienia się, gdy ich źrenicą są rozszerzone. Wady wzroku poszczególnych użytkowników można korygować za pomocą dodatkowych metod optymalizacji mocy soczewki. 

Ale są też inne kategorie klientów, którzy skorzystają na indywidualnie optymalizowanych soczewkach. Dobry przykładowe są soczewki do pracy biurowej.Soczewki do pracy biurowej są zoptymalizowane do potrzeb zawodowych użytkownika, zwłaszcza patrzenia na odległość pośrednią – czyli do pracy przy komputerze lub podobnych aktywności. Omówienie historii medycznej z optykiem jest bardzo ważne, aby specjalista dobrze zrozumiał indywidualne potrzeby i mógł zaproponować właściwe rozwiązanie.


Udostępnij ten artykuł