Tomografia komputerowa pokazuje zachowanie sylikonu starlim//sterner na temat wartości techniki pomiarowej przy opracowywaniu nowego produktu

Dzięki bardzo szczególnej elastyczności silikon stał się elementem codziennego użytku w medycynie i przemyśle. Jednak zachowanie silikonowych detali podczas pracy jest dalekie od przewidywalnego. Dlatego firma starlim//sterner, specjalizująca się w formowaniu wtryskowym, do opracowywania technicznych detali wykonanych z silikonu używa maszyny pomiarowej wykorzystującej tomografię komputerową ZEISS. Zaglądanie w głąb obrabianych elementów szybko pokazuje, jak należy zoptymalizować części, aby niezawodnie spełniały swoje zadania przez długi czas.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki starlim//sterner:
ZEISS METROTOM
ZEISS CALYPSO
Osiągnięcia:
  • Znacznie krótszy etap rozwoju produktów

Tomografia komputerowa pokazuje zachowanie sylikonu

Wyzwanie: zaglądanie w głąb

Dzięki tomografii komputerowej uzyskujemy wgląd do wnętrza produktu; bez tej technologii byłoby to niemożliwe. Jest to jedyny sposób zaobserwowania, jak zachowuje się materiał w warunkach rzeczywistych; dostarcza nam to informacji potrzebnych do ponownych obliczeń i późniejszego dostosowania produktu” — wyjaśnia Johannes Pichler, Menadżer Działu Badań i Rozwoju w starlim//sterner. Z zewnątrz niewidoczne jest — i niemożliwe do zaplanowania — to, jak geometria i połączenie materiałów wpłynie na produkt. Dlatego w przeszłości firma starlim//sterner musiała stosować skomplikowane — czasami niszczące — metody kontroli jakości, które znacznie wydłużały proces projektowania i prototypowania produktu.

Intuicyjny ekran z wynikami pomiarowymi METROTOM w CALYPSO.
Intuicyjny ekran z wynikami pomiarowymi METROTOM w CALYPSO.
Dzięki METROTOM udało się nam skrócić czas prac rozwojowych nad wielofunkcyjnym przełącznikiem do VW Golfa V o 50%.
Dzięki METROTOM udało się nam skrócić czas prac rozwojowych nad wielofunkcyjnym przełącznikiem do VW Golfa V o 50%.

Rozwiązanie: tomografia komputerowa do bezstykowych i nieniszczących pomiarów

W firmie starlim//sterner od dwóch lat stosuje się tomograf komputerowy do opracowywania produktów. Pichler uzyskał wyniki testów, które pozwoliły mu porównać dostawców. Kilka czynników zadecydowało o wyborze METROTOMu: „Byliśmy pod wrażeniem ogólnie spójnej i rzetelnej metody zastosowanej w tym systemie. Innymi pozytywnymi czynnikami były: poprawność ergonomiczna maszyny oraz fachowa wiedza zespołu zarządzającego produktem. Oczywiście znana na całym świecie nazwa ZEISS jeszcze bardziej ułatwiła podjęcie decyzji” — podsumowuje Pichler. METROTOM 800 stoi w laboratorium pomiarowym firmy starlim//sterner od marca 2010 r.

Korzyść dla klienta: jednorodnie wysoka jakość produkcji masowej

„W przeszłości polegaliśmy głównie na doświadczeniu naszych pracowników opracowujących produkty i zdrowym rozsądku. Teraz możemy z całkowitą pewnością i odtwarzalnością zmierzyć każdy detal” — mówi Pichler. Jego zdaniem prawdziwą korzyścią nie jest nawet prędkość pomiaru, co jakość. Przy produkcji setek milionów elementów rocznie, wady produktu miałyby dla firmy starlim//sterner absolutnie miażdżący skutek. „Pomiary za pomocą tomografii komputerowej umożliwiają nam znaczne wydłużenie okresu eksploatacji produktu. Przy długofalowej stabilności części zwiększamy całkowitą jakość wyrobu i wzmacniamy markę naszych klientów” — wyjaśnia Menadżer ds. Rozwoju.

O spółce starlim//sterner

Firma starlim//sterner z placówkami w Austrii i Londonie w stanie Ontario w Kanadzie jest jednym z wiodących światowych przetwórców płynnego silikonu do formowania wtryskowego. Firma produkuje elementy formowane na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i nauk biologicznych, jak również dla sektorów zapewniających produkty sanitarne, dla gospodarstw domowych i branży telekomunikacyjnej. Firma bierze pełną odpowiedzialność za zlecenia opracowania i produkcji wyrobu — od pomysłu do projektu, od wytwarzania narzędzi do całkowicie zautomatyzowanej produkcji masowej.