Pełne rozwiązanie systemowe Firma IAC, dostawca części samochodowych, wykorzystuje rozwiązania ZEISS w zakresie pomiarów współrzędnościowych i ich dokumentowania

Otrzymanie zamówienia od międzynarodowego producenta samochodów było wyzwaniem dla Grupy IAC, dostawcy części samochodowych. Firma ZEISS wsparła IAC, dostarczając do zakładu w Rumunii kompletny system obejmujący planowanie pomiarów, programowanie i tworzenie dokumentacji, jak również przyjazną dla użytkownika maszynę pomiarową z systemem mocowań i obsługą serwisową.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki IAC?
ZEISS CALIGO
Osiągnięcia:
  • Wdrożenie nowego procesu pomiarowego
  • Specyfikowanie punktów pomiarowych już w trakcie tworzenia projektu

Firma IAC, dostawca części samochodowych, wykorzystuje rozwiązania ZEISS w zakresie pomiarów współrzędnościowych i ich dokumentowania

O kliencie

W 2010 roku firma IAC otrzymała zamówienie na zaprojektowanie i wyprodukowanie około 100 części do nowego modelu samochodu, w tym deski rozdzielczej, centralnej konsoli i osłony drzwi. Projekty pochodziły ze sprawdzonego zakładu IAC w Basildon w Wielkiej Brytanii, a dotyczyły rozpoczęcia produkcji w filii w Rumunii na początku 2012 roku.

Jeden z jego aspektów wydawał się szczególnie istotny: generowanie dokumentacji pomiarowej w formacie zgodnym z wymogami klienta. Standardowe oprogramowanie pomiarowe nie dawało tej możliwości.

Wymogi te, jak również oczekiwania związane z maszyną pomiarową, systemem mocującym, oprogramowaniem i usługami spełniła firma ZEISS, kładąc tym samym podwaliny pilotażowego projektu.

Działanie planowane

Firma zlecająca pomiary oczekiwała, aby działania związane z kontrolą jakości produkcji były planowane z wyprzedzeniem, z precyzyjnie zdefiniowanymi punktami pomiarowymi. W każdym z czterech lub pięciu etapów opracowywania i koordynacji należało odpowiednio uwzględnić zmierzone punkty.

Korzystając z pomocy firmy ZEISS w IAC stworzono nowy proces kontroli jakości produkcji. Różni się on od procesów stosowanych w przeszłości w sposób istotny: obecnie inżynierowie odpowiedzialni za kontrolę wymiarów wprowadzają odpowiednie punkty pomiarowe już w pierwszym szkicu produktu. Bezpośrednio w modelu CAD określają odpowiednie tolerancje oraz wymaganą przez klienta numerację. Dodatkowe narzędzie firmy Gigatronik umożliwia im wprowadzenie punktów w programie CATIA. W ostatnim etapie IAC jedynie zatwierdza plan pomiarów u klienta.

Trzy procesy

O model CAD wraz z mierzonymi wymiarami oparte są trzy procesy — wyjaśnia Roger Douven, który jest odpowiedzialny za zakup rozwiązań do kontroli jakości dla Grupy IAC. „Najpierw używa się go do zaprojektowania układu mocowań, następnie do wygenerowania planu pomiarowego i w końcu do zaprojektowania raportu pomiarowego.” System mocujący ma za zadanie umieszczenie każdej mierzonej części w dokładnie takiej samej pozycji, w jakiej znajduje się ona w samochodzie. Generowanie planu pomiarowego offline za pomocą oprogramowania pomiarowego CALIGO również bazuje na punktach pomiarowych określonych w modelu CAD na początku procesu. Technicy wykonujący pomiary oszczędzają dzięki temu około 60-70% czasu potrzebnego na programowanie. Dodatkowo, planowanie punktów pomiarowych w modelu CAD spełnia zadanie główne: zapewnia dane do tworzenia dokumentacji za pomocą oprogramowania PiWeb firmy ZEISS. Po każdym pomiarze jego wyniki są automatycznie przesyłane do centralnej bazy danych oprogramowania sporządzającego dokumentację. W tym przypadku wyniki pochodzą z maszyny wysięgnikowej CARMET II firmy ZEISS. W końcowej fazie program PiWeb automatycznie zestawia wszystkie te dane w standaryzowanych dokumentach. Firma ZEISS skonfigurowała CARMET w taki sposób, że niedoświadczeni użytkownicy mogą obsługiwać ją w sposób intuicyjny. A gdyby kiedykolwiek coś poszło nie tak, pracownicy ZEISS są zawsze do dyspozycji.

Roger Douven jest zadowolony z rozwiązania ZEISS.
Roger Douven jest zadowolony z rozwiązania ZEISS.
O Grupie IAC

Grupa IAC to wiodący międzynarodowy dostawca części i układów do wnętrz samochodów. Do klientów Grupy należą dobrze znani producenci samochodów, którym IAC oferuje szeroki asortyment części i systemów. Firma posiada 76 zakładów produkcyjnych w 15 krajach. Siedziba firmy znajduje się w Luksemburgu.