Wyścig z czasem Wyścigi stawiają wysokie wymagania w dziedzinie techniki pomiarowej

Wyścigi stawiają wysokie wymagania przed producentami silników – również w odniesieniu do technologii pomiarowych. Firma Pankl Racing Systems w swoim zakładzie w Bruck zastąpiła z tego powodu prawie wszystkie ręczne urządzenia pomiarowe maszynami pomiarowymi firmy ZEISS i zaoszczędziła nawet 80 procent czasu przeznaczanego na pomiary.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki Pankl?
ZEISS CALYPSO
ZEISS VAST XXT
Osiągnięcia:
  • Skrócenie czasu pomiaru nawet o 80%
  • Poprawa jakości i porównywalności wyników pomiarów
  • Odporność na wibracje mechaniczne i wahania temperatury

Skrócony czas pomiaru na linii produkcyjnej u dostawcy części dla sportów motorowych dzięki ZEISS Metrology

Wyzwanie: wysokie wymagania, skomplikowane pomiary

„Lżejsze, bardziej niezawodne i w lepszej jakości“ – Mario Pichler, szef Działu Zapewnienia Jakości w firmie Pankl Engine Systems, tymi słowami opisuje stale rosnące wymagania zespołów Formuły 1 stawiane komponentom silników. Inżynierowie w firmie Pankl zajmują się zatem projektowaniem części, które byłyby jak najlżejsze, a jednocześnie wytrzymywały ekstremalne siły oddziałujące na torze: „Często istnieje tylko cienka granica pomiędzy wagą a trwałością“ – mówi Pichler.
Aby móc przekraczać granice technologiczne, konieczne jest również dokonywanie licznych pomiarów, choćby podczas procesu produkcyjnego. Firma Pankl do niedawna używała głównie ręcznych urządzeń pomiarowych do tych pomiarów na linii produkcyjnej. „Kosztowało to wiele czasu i było w znacznym stopniu zależne od umiejętności pracowników“ – przypomina Pichler.

Celem Mario Pichlera była automatyzacja pomiarów w trakcie procesu
Celem Mario Pichlera była automatyzacja pomiarów w trakcie procesu
„Wszystkie pomiary, które kiedyś wykonywaliśmy ręcznie, dziś przeprowadza DuraMax” – mówi Mario Pichler, Kierownik Działu Kontroli Jakości w Pankl Engine Systems
„Wszystkie pomiary, które kiedyś wykonywaliśmy ręcznie, dziś przeprowadza DuraMax” – mówi Mario Pichler, Kierownik Działu Kontroli Jakości w Pankl Engine Systems

Rozwiązanie: nowa głowica skanująca

Mając na uwadze swój główny cel, czyli przyspieszenie procesów pomiarów na linii produkcyjnej i ich odtwarzalność, firma Pankl zdecydowała się na wypróbowanie współrzędnościowej maszyny pomiarowej DuraMax 3D firmy ZEISS. Ta kompaktowa maszyna pomiarowa jest odporna na wibracje mechaniczne i wahania temperatury, co sprawia, że jest idealna do stosowania w środowisku produkcyjnym. Inżynierowie metrolodzy znali już wcześniej oprogramowanie pomiarowe ZEISS CALYPSO.
„Maszyna ZEISS DuraMax była dla nas po prostu najłatwiejszą i najszybszą opcją, umożliwiającą natychmiastowe rozpoczęcie pracy“ – mówi Pichler. Technicy zajmujący się pomiarami przenieśli dotychczas stosowane programy pomiarowe na nową maszynę i możliwe było natychmiastowe rozpoczęcie pomiarów pierwszych elementów obrabianych i przebiegów testowych. „Po dwóch tygodniach nie chcieli się już rozstać z maszyną pomiarową. Decyzja zapadła: zatrzymujemy ją.“ – opowiada Pichler.

„Przed zakupem ZEISS DuraMax korzystaliśmy z aż sześciu mierników oraz wysokościomierza z pięcioma różnymi elementami, aby dotrzeć do każdego zakątka”.

Mario Pichler, Kierownik Działu Kontroli Jakości w Pankl Engine Systems

Korzyści: skrócenie czasu pomiarów o 80 procent

Dzięki współrzędnościowej maszynie pomiarowej ZEISS DuraMax firma Pankl może skrócić czasy pomiarów nawet o 80 procent. Przykład: frezowanie konturów na korbowodzie Zgodnie z raportem testowym konieczny jest pomiar około 80 elementów. Przed wprowadzeniem ZEISS DuraMax pracownicy potrzebowali godziny i 20 minut na wykonanie tego zadania. Obecnie element obrabiany mocowany jest na maszynie ZEISS DuraMax, która następnie dokonuje wszystkie wymagane pomiary w zaledwie 15 minut. W odniesieniu do wielu etapów procesu i początkowych kontroli wyrywkowych powoduje to znaczne oszczędności na poziomie produkcji dla firmy Pankl.
Wprowadzenie maszyny ZEISS DuraMax miało też inne korzyści: ponieważ maszynę pomiarową można stosować bezpośrednio w środowisku produkcyjnym, firma Pankl otrzymuje wysoki stopień pewności co do jakości swoich produktów już na wczesnym etapie produkcji. Od tego czasu firma Pankl zakupiła cztery takie kompaktowe maszyny pomiarowe.

You can see two measurement technicians at a CMM at Pankl Racing Systems.
Dzięki współrzędnościowej maszynie pomiarowej ZEISS DuraMax firma Pankl może skrócić czas pomiarów nawet o 80 procent. Zdjęcie: Mario Pichler i René Hautz
O spółce Pankl

Pankl Racing Systems AG z siedzibą w austriackim Kapfenburg specjalizuje się w lekkich komponentach odpornych na bardzo wysokie naprężenia mechaniczne. Firma zatrudnia około 1150 osób na całym świecie, które tworzą, produkują i dystrybuują silniki i układy napędowe, a także podzespoły podwozia do sportów motorowych, luksusowych samochodów oraz helikopterów. Przedsiębiorstwo Pankl wyprodukowało pierwsze korbowody do samochodów wyścigowych już w 1985 roku. Obecnie dział wyścigowy firmy jest liderem rynku w obszarze silników i układów napędowych.