Przyspiesz pomiary z ZEISS ZEISS ACCURA skraca czas pomiaru

Wymagania jakościowe w branży motoryzacyjnej nieustannie wzrastają. To z kolei oznacza, że ​​wykonanie pomiarów wymaga więcej czasu i wysiłku, co odczuł niemiecki dostawca motoryzacyjny - Peter Wahl Metall- und Kunststofftechnik. Aby sprostać rosnącej pracochłonności w kontroli jakości, firma zakupiła współrzędnościową maszynę pomiarową ZEISS ACCURA, co pozwoliło jej znacznie przyspieszyć cały proces pomiarowy.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki Wahl?
ZEISS CALYPSO
ZEISS LineScan
Osiągnięcia:
  • Skrócenie czasu pomiarów
  • Szybsza kontrola złożonych powierzchni swobodnych
  • Wyższa wydajność

Przyspiesz pomiary w przemyśle motoryzacyjnym dzięki głowicom optycznym ZEISS

Wyzwanie: rosnąca liczba zadań pomiarowych

„Pomiary wymagają coraz więcej czasu” - mówi Peter Kerber, dyrektor zarządzający Peter Wahl GmbH & Co. KG. Okres, w którym producenci samochodów zatwierdzali komponenty przez kilka lat po pomyślnych wstępnych testach próbnych, należy już do przeszłości. Obecnie, w ramach kontroli ponownej kwalifikacji, dostawcy tacy jak Wahl często muszą corocznie przedstawiać dowód, że każdy element spełnia wymagania klienta. W rezultacie, oprócz wstępnych i wyrywkowych kontroli wyrywkowych, poświęca się więcej czasu i wysiłku. A wszystko się sumuje: każdego roku około 5000 godzin jest poświęcanych na pomiary pracy w firmie Wahl.

Dyrektor zarządzający Peter Kerber (po prawej) oraz Kierownik ds. jakości Willi Sauer szukali sposobu na zaspokojenie potrzeby wykonywania coraz większej liczby pomiarów.
Dyrektor zarządzający Peter Kerber (po prawej) oraz Kierownik ds. jakości Willi Sauer szukali sposobu na zaspokojenie potrzeby wykonywania coraz większej liczby pomiarów.
W ciągu zaledwie 20 minut dostępne są wszystkie wymagane wymiary rysunku oraz tolerancje kształtu i położenia złożonej części, co pozwala firmie Wahl skrócić czas pomiaru o połowę.
W ciągu zaledwie 20 minut dostępne są wszystkie wymagane wymiary rysunku oraz tolerancje kształtu i położenia złożonej części, co pozwala firmie Wahl skrócić czas pomiaru o połowę.

Rozwiązanie: więcej pomiarów optycznych

Kierownictwo firmy szybko zorientowało się, że potrzebują nie tylko większej ilości pracowników, ale przed wszystkim dodatkowej maszyny pomiarowej. Po prezentacji multisensorowej maszyny pomiarowej ZEISS ACCURA, Willi Sauer, kierownik ds. Jakości, podjął decyzję: system ZEISS zapewni firmie niezbędną elastyczność. Powód: oprócz głowic kontaktowych, maszyna została zaprojektowana do współpracy z głowicą optyczną ZEISS LineScan. W tamtym czasie jednak maszyna pomiarowa z głowicą optyczną znajdowały się jeszcze w fazie testów. W związku z tym ta średniej wielkości firma produkcyjna wyraziła zgodę na bycie klientem pilotażowym. „Ani przez chwilę nie zastanawialiśmy się nad naszą decyzją” - wyjaśnia kierownik ds. jakości dwa lata później. „Dzięki tej maszynie możemy wykonywać zadania pomiarowe, których wcześniej nie bylibyśmy w stanie się podjąć”.

„Nie zawsze możemy dotrzeć do wszystkich miejsc za pomocą stykowego systemu pomiarowego”.

Peter Kerber, Managing Director

Korzyść: szybsze pomiary

Stykowa i optyczna technika pomiarowa uzupełniają się wzajemnie, umożliwiając szybsze wykonywanie indywidualnych pomiarów w firmie Wahl. Na przykład: głowica stykowa wymagała 45 minut, aby zebrać wszystkie niezbędne wymiary dźwigni napinającej dach kabrioletu. Teraz tylko niektóre cechy są zbierane za pomocą pomiarów kontaktowych, podczas gdy pozostałe są rejestrowane za pomocą optycznej techniki pomiarowej. Rezultat: wszystkie wymagane wymiary, jak również tolerancje kształtu i położenia części złożonej z metalu i tworzywa sztucznego są zbierane w zaledwie 20 minut. Korzystanie z głowicy ZEISS LineScan opłaciło się firmie też w inny sposób: „Nie zawsze możemy dotrzeć do niezbędnych obszarów za pomocą stykowego systemu pomiarowego” - wyjaśnia Kerber. "W takich przypadkach pomiary geometrii elementów można uzyskać tylko poprzez rejestrowanie całych powierzchni - a ZEISS LineScan to umożliwia".

ZEISS LineScan dowodzi swoich atutów zwłaszcza w przypadku powierzchni swobodnych.
ZEISS LineScan dowodzi swoich atutów zwłaszcza w przypadku powierzchni swobodnych.
O spółce Wahl

Peter Wahl GmbH & Co. KG zajmuje się obecnie całym procesem produkcji części motoryzacyjnych: od fazy projektowania, przez konstrukcję narzędzi i prototypów, po produkcję seryjną. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1962 roku jako producent narzędzi, ale od tego czasu rozwinęła swój zakład w Kreuzwertheim w północnej Bawarii(Niemcy). Około 350 pracowników opracowuje i wytwarza metalowe i plastikowe części, a także metalowo-plastikowe podzespoły dla branży motoryzacyjnej. Ważnym filarem firmy pozostaje rozwój i produkcja narzędzi. Partie różnią się rozmiarem: od pojedynczych prototypów po 70 000 sztuk tygodniowo dla klientów z branży motoryzacyjnej.