AUKOM training by ZEISS

International metrology basics as live online or classroom training

Współrzędnościowa technologia pomiarowa stanowi integralną część przemysłowego procesu zapewnienia jakości. Państwa praca wymaga znajomości maszyn i technologii pomiarowej oraz zrozumienia podstawowych pojęć z zakresu fizyki i matematyki. To właśnie w tym miejscu w grę wchodzi szkolenie AUKOM. Dostarcza rozległej wiedzy o maszynach i analizie wyników, obliczeniach fizycznych i matematycznych, podstawowych informacji o kluczowych normach.

Certyfikat AUKOM
 
The highlights of the AUKOM training at ZEISS:
 
 • Guarantee: No matter which level of AUKOM training you have chosen, it is completely vendor-neutral as well as certified. At the same time, it complies with the global industry standard.
 • Versatility: AUKOM training includes comprehensive training in all areas of coordinate measuring technology.
 • Standardization: In our AUKOM training courses, you will learn the manufacturer-independent approach to solving measurement tasks.
 • Competence: AUKOM training is demand-oriented, but always imparts manufacturer-independent basic knowledge and measurement competence.

On our overview page you will find the complete range of metrology training courses offered by ZEISS.

Szkolenie AUKOM

Szkolenie AUKOM daje Państwu okazję poszerzenia wiedzy i udoskonalenia umiejętności pomiarowych. Nauczą się Państwo znormalizowanych metod całych cykli pomiarowych i przejdą dogłębne szkolenie na temat wszystkich aspektów współrzędnościowej techniki pomiarowej. Wielopoziomowa, modułowa konstrukcja kursów umożliwia Państwu uzyskanie znormalizowanej wiedzy i zyskanie większej pewności co do uzyskiwanych przez siebie wyników pomiarów.

Co wyróżnia szkolenia AUKOM?
 • Globalne standardy szkoleniowe umożliwiają uzyskanie porównywalnych i powtarzalnych wyników pomiarów na poziomie międzynarodowym.
 • Wszystkie szkolenia AUKOM są całkowicie niezależne od urządzeń i ichproducentów.
 • Na zakończenie każdego kursu uczestnicy otrzymują uznawany na całym świecie certyfikat AUKOM.
 • Szkolenia AUKOM są odpowiednie dla różnych poziomów wiedzy – niezależnie od tego, czy masz doświadczenie czy zaczynasz, znajdziesz tu szkolenie dla siebie.

Poziom 1 AUKOM

A doctor hat icon with a star symbol placed below.

Szkolenie AUKOM poziom 1 to szkolenie z ogólnej wiedzy metrologicznej na poziomie podstawowym. Zalecane wszystkim uczestnikom współrzędnościowego procesu pomiarowego. Kurs obejmuje najnowsze informacje na temat tolerowania wymiarów, podstaw programowania, planowania kontroli jakości z użyciem CMM. Dzięki poziomowi 1 szkolenia AUKOM metrologowie mogą zmniejszyć niepewność pomiarową i zapewnić wiarygodność i porównywalność wyników pomiarów.

Poziom 2 AUKOM

A doctor hat icon with two star symbols placed below.

Szkolenie AUKOM poziom 2 pogłębia podstawową wiedzę z zakresu metrologii przemysłowej. Kurs obejmuje najnowsze informacje na temat tolerancji geometrycznych (kształt, kierunek i położenie), interpretacji planu pomiarowego, programowania, monitorowania procesów i urządzeń pomiarowych. Głębsze zrozumienie pozwala metrologowi na dalszą redukcję niepewności pomiarowej i wykonywanie jeszcze bardziej wiarygodnych pomiarów.

AUKOM GD&T

Najpopularniejsze

A worksheet for the AUKOM GD&T seminar, on which a component lies.

Seminarium AUKOM GD&T skierowane jest do zaawansowanych inżynierów metrologów i konstruktorów. Nacisk kładziony jest na dogłębną znajomość tolerancji kształtu i położenia zgodnie z ISO-GPS i ASME, jak również na innowacje w tych normach. Podobnie jak wszystkie szkolenia AUKOM, również to seminarium jest zgodne z ogólnoświatowym standardem kwalifikacji. Pracownicy działów konstrukcyjnych, rozwoju i produkcji zapoznają się z tematem tolerancji kształtu i położenia z punktu widzenia metrologa, który musi realizować specyfikacje rysunkowe w sposób metrologiczny. W ten sposób można zapobiec nieporozumieniom i potencjalnej stracie czasu.

Zawartość seminarium AUKOM GD&T obejmuje:
 • Podstawy systemów ISO-GPS i ASME
 • Wymóg funkcjonalności, specyfikacja, weryfikacja
 • Zasady tolerowania wymiarów liniowych
 • Zasady tolerowania wymiarów kątowych
 • Bazy i układy baz
 • Tolerancje kształtu, kierunku, położenia i bicia
 • Tolerancje przekroju
 • Zasada niezależności
 • Wymaganie powłoki
 • Wymaganie maksimum materiału
 • Wymaganie minimum materiału
 • Weryfikacja idealna i uproszczona
 • Weryfikacja
 • Tabele

Poziom 3 AUKOM

A doctor hat icon with three star symbols placed below.

Grupą docelową seminarium eksperckiego AUKOM poziomu 3 są doświadczeni metrolodzy. Prowadzący seminarium przekazują wiedzę z zakresu technologii pomiarów produkcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem pomiarów funkcjonalnych i produkcyjnych, filtrowania, tworzenia programów, jak również tomografii komputerowej, zarządzania jakością i laboratorium pomiarowym. Po tym kursie szkolenia AUKOM doświadczony metrolog jest w stanie pewnie komunikować się z innymi działami. Metrolog ogranicza niepewność pomiaru do minimum, zapewniając jednocześnie wiarygodne i porównywalne wyniki. Ponadto metrolog jest również świadomy redukcji kosztów i braków.

A metrologist is surrounded by ZEISS measuring machines and points his finger at a selection area.

Chcesz zostać ekspertem w dziedzinie współrzędnościowej techniki pomiarowej?

Nasze szkolenia AUKOM są właśnie dla Ciebie!

Jak zostać metrologiem AUKOM?

Istnieje wiele sposobów wykorzystania współrzędnościowej maszyny pomiarowej do zadań pomiarowych. Żaden z nich nie jest zły, ale standaryzacja pozwala uniknąć błędów i niepewności. Dlatego głównym celem szkolenia AUKOM jest ogólnoświatowa porównywalność wyników pomiarów. W ramach szkolenia AUKOM metrologowie poznają elementarną terminologię metrologiczną. Dzięki temu są w stanie jasno i technicznie poprawnie przekazać, w jaki sposób uzyskano wynik pomiaru – niezależnie od tego, z jakim działem firmy rozmawiają. Dzięki swojej wiedzy fachowej metrolodzy AUKOM przyczyniają się do zmniejszenia liczby błędów pomiarowych pomiarowych i pomagają zredukować koszty błędów. Wzmacnia to wizerunek firmy i partnerstwo z innymi firmami, co skutkuje mniejszą liczbą reklamacji.

Szkolenie na metrologa AUKOM ma charakter modułowy i łączy w sobie treści nauczania z kursów szkoleniowych AUKOM na poziomie 1, 2 oraz GD&T. Po ukończeniu wszystkich seminariów i zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje certyfikat metrologa AUKOM, który jest ważny przez pięć lat.

AUKOM metrologist training procedure and course plan.
Two metrologists are discussing something.

Szkolenie uaktualniające AUKOM wraz z certyfikatem metrologa AUKOM

Zmiany i rozwój produktu wpływają również na współrzędnościową technikę pomiarową. Do tych zmian dostosowujemy zawartość naszych szkoleń. To szkolenie AUKOM oferuje – bez konieczności zdawania egzaminu – przegląd istotnych zmian w dziedzinie współrzędnościowej techniki pomiarowej w ostatnich latach. Zapoznaj się z nowymi technologiami, standardami i pomocnymi wskazówkami. Aktualizuj swoją wiedzę i upewnij się, że Twoje procesy są zawsze wydajne.

Uczestnicy dwu- lub trzydniowego seminarium poznają nowości dotyczące:

 • Najnowszych standardowych definicji wymiaru, kształtu, kierunku i położenia zgodnie z ISO 1101, 14405, itp.
 • Informacji o produkcie i produkcji (PMI)
 • Komunikacji
 • Technologii głowic
 • Tworzeniu strategii pomiarów

Seminarium AUKOM skierowane jest przede wszystkim do metrologów, którzy przed rokiem 2020 uczestniczyli w szkoleniach AUKOM na poziomie 2 i GD&T lub na poziomie 3. Po pomyślnym ukończeniu kursu aktualizacyjnego otrzymasz również certyfikat metrologa AUKOM.

Te firmy polegają na międzynarodowym szkoleniu z podstaw metrologii prowadzonym przez firmę ZEISS.

"We Must Never Stand Still"

Szkolenia z ZEISS zapewniają proces pomiarowy w ZF

24 lip 2018

Tags:

Do you trust your measuring results?

Management at ZF Friedrichshafen puts their trust in ongoing AUKOM Management training programs.

8 sie 2018

Tags:

From career changer to specialist

ZEISS trains its people to ensure they’re well-equipped to meet the growing needs in quality assurance

Dowiedz się więcej o szkoleniach AUKOM z #measuringhero

W naszym filmie #measuringhero wyjaśniamy w prosty i zrozumiały sposób, co oznacza AUKOM i czego możesz nauczyć się na szkoleniu AUKOM.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o naszym międzynarodowym szkoleniu z podstaw metrologii?

Szczegółowe opisy kursów, daty i dostępne miejsca można znaleźć w portalu ZEISS Metrology Portal (portal.zeiss.com). Interesują Cię szkolenia AUKOM, ale potrzebujesz więcej informacji lub masz pytania dotyczące oferty? Napisz do nas wiadomość na adres zeissacademymetrology .global @groups .zeiss .com.

Aplikacje, które wspierają codzienną rutynę w metrologii

Pobierz nasze aplikacje i dowiedz się więcej na temat podstaw metrologii, tolerancji kształtu i położenia, pomiarów kół zębatych lub tomografii komputerowej.

A smartphone with opened ZEISS metrology app.

Więcej szkoleń ZEISS

Szkolenie dotyczące oprogramowania

Dopasowane do potrzeb

28 mar 2018

Szkolenia z obsługi maszyn

Szkolenia o systemach zrobotyzowanych

13 kwi 2021

Wszystkie formaty nauczania w skrócie

Learn from everywhere: live metrology online courses

Whether classroom training or live online training: refresh your knowledge from metrology classes and bring your trai...

1 kwi 2021

Szkolenia e-learning ZEISS

Kolejny poziom doświadczenia dzięki formom edukacji cyfrowej ZEISS.

24 mar 2021

Aplikacje i e-booki

Podstawowa wiedza na życzenie

2 mar 2021

Akademia Metrologii ZEISS

Dzięki ponad 35-letniemu doświadczeniu w prowadzeniu wysokiej jakości szkoleń gwarantujemy dostęp do najnowszej wiedzy.

1 lut 2019

Portal ZEISS Metrology

Elektroniczny dostęp do wszystkich usług metrologicznych

Festo also relies on consistent industry standards in measurement and testing technology. Read how Festo benefits from ZEISS trainings.