Wdrażanie do produkcji Nowe wyzwania każdego dnia

Każdy producent skomplikowanych elementów hybrydowych z metalu i tworzywa sztucznego powinien opanować nie tylko sposób pracy z tymi dwoma surowcami. Trzeba także zadbać o to, aby wart miliony euro system produkcyjny mógł zostać szybko wdrożony do pracy. Firma KRAMSKI, niemiecki producent elementów perforowanych i hybrydowych, wykorzystuje do tego multisensorowe maszyny pomiarowe firmy ZEISS.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki Kramski:
ZEISS O-INSPECT
ZEISS CALYPSO
Osiągnięcia:
  • Pomiary optyczne i stykowe przy użyciu jednego urządzenia
  • Oszczędność czasu dzięki programowaniu offline
  • Szybka zmiana konfiguracji programu z tworzenia prototypu do pomiarów seryjnych

Multisensorowe maszyny pomiarowe przyspieszają wstępną testy próbki w firmie KRAMSKI

Wyzwanie: szybkie przejście z procesu tworzenia prototypu do produkcji masowej

Nierzadko zdarza się, że w firmie KRAMSKI trzeba zmierzyć ponad 100 próbek, zanim uda się odpowiednio skonfigurować narzędzia pod kątem produkcji masowej. Firma bada jakość każdego elementu mierząc do 500 jego cech. Kiedy tylko pojawią się pierwsze próbki, specjaliści od pomiarów mają mało czasu. „W takiej sytuacji musimy bardzo szybko uzyskać wiarygodne wyniki pomiarów” – tłumaczy Mathias Schlegel, Kierownik Zespołu ds. Technologii Pomiarowych. W końcu czas to pieniądz. Im szybciej wyniki są dostępne, tym szybciej dział produkcji narzędzi dowie się, czy i co trzeba poprawić, co jednocześnie oznacza, że dział produkcji może szybciej uruchomić warte miliony euro systemy produkcyjne.

Podczas początkowej kontroli próbki należy sprawdzić nawet 500 parametrów
Podczas początkowej kontroli próbki należy sprawdzić nawet 500 parametrów
Schlegel i jego zespół mierzy optycznie liczne parametry za pomocą głowic bezstykowych. Inne można zmierzyć tylko stykowo.
Schlegel i jego zespół mierzy optycznie liczne parametry za pomocą głowic bezstykowych. Inne można zmierzyć tylko stykowo.

Rozwiązanie: Multisensorowa maszyna pomiarowa ZEISS O-INSPECT 442

Do szybkiego wykonywania tych pomiarów Mathias Schlegel i jego zespół wykorzystują dwie multisensorowe maszyny pomiarowe ZEISS O-INSPECT 442. Umożliwiają one szybkie przeprowadzanie pomiarów stykowych i optycznych na jednej maszynie. „Obecnie oszczędzamy ogromną ilość czasu, ponieważ programy pomiarowe możemy tworzyć offline. W przypadku naszych poprzednich urządzeń było to niemożliwe” – tłumaczy Mathias Schlegel.

„Nie bez powodu motto naszego założyciela brzmi: Możesz negocjować z nami wszystko – oprócz jakości”.

Matthias Schlegel, kierownik zespołu techników pomiarowych

Korzyści: oszczędność cennego czasu

Programowanie offline przynosi firmie wiele korzyści. Po pierwsze, nie trzeba zajmować w tym czasie urządzenia pomiarowego, które można wykorzystać do innych zadań. Dzięki oprogramowaniu pomiarowemu ZEISS CALYPSO można je także programować bezpośrednio w systemie CAD. To oznacza, że program pomiarowy jest generowany przed pojawieniem się elementu mierzonego. Kolejna korzyść maszyny pomiarowej: na podstawie prototypowego programu z kilkoma setkami cech specjaliści ds. pomiaru mogą w łatwy sposób wygenerować seryjny program pomiarowy ze 100–150 cechami do losowego badania próbek. Wystarczy wybrać niezbędne cechy, a następnie maszyna automatycznie oblicza ścieżki ruchu i oszczędza firmie KRAMSKI jeszcze więcej czasu. „Żadna z maszyn, które rozpatrywaliśmy, nie jest w stanie tego zrobić” – mówi Mathias Schlegel.

Praca w laboratorium pomiarowym musi być szybka i precyzyjna. Kierownik zespołu Mathias Schlegel (po lewej) ze współpracownikiem Waldemarem Fustem wykorzystują maszyny pomiarowe ZEISS
Praca w laboratorium pomiarowym musi być szybka i precyzyjna. Kierownik zespołu Mathias Schlegel (po lewej) ze współpracownikiem Waldemarem Fustem wykorzystują maszyny pomiarowe ZEISS
O spółce KRAMSKI

Głównym obszarem działalności KRAMSKI Group jest opracowywanie i produkcja zaawansowanych technologicznie elementów perforowanych i hybrydowych. Ta rodzinna firma wytwarza co roku 2,5 mld części. Jej siedziba mieści się w Pforzheim, Niemcy, a spółki zależne – na Sri Lance, w USA i Indiach. Większość produktów, jak i duża część narzędzi, jest opracowywana przez zespół ok. 700 pracowników firmy. Do klientów firmy należą przedsiębiorstwa z różnorodnych branż, w tym motoryzacji, elektroniki i telekomunikacji, a także technologii medycznej oraz energii słonecznej i towarów konsumpcyjnych.