Okulary, soczewki kontaktowe czy zabieg laserowy – które rozwiązanie będzie idealne dla Ciebie?

Około połowa ludzkości ma problemy ze wzrokiem. Na szczęście łatwo je skorygować dzięki rozwiązaniom dla niemal każdej wady wzroku.

Oczy to nasz najważniejszy narząd zmysłu. Do dziś medycynie nie udało się zapobiec pogarszaniu wzroku z wiekiem. Na szczęście okulary, soczewki kontaktowe i operacje umożliwiają ostre widzenie niemal każdemu z nas. Wszystko o wadach i zaletach okularów, zabiegów laserowych i soczewek kontaktowych.

Jest to możliwe dzięki postępom medycznym i technicznym. W dzisiejszych czasach optyk lub okulista są w stanie pomóc niemal każdemu pacjentowi z wadą wzroku. Okulary, soczewki kontaktowe i zabiegi laserowe to dostępne sposoby na ostrzejsze widzenie. Każda z metod korygowania nieprawidłowego widzenia ma jednak wady i zalety. Oto garść informacji, które pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie:

Okulary lub soczewki kontaktowe?

Okulary – klasyczne rozwiązania na każdą okazję; znane już od XIII wieku

Okulary to najpowszechniejszy i najbardziej skuteczny sposób korygowania problemów ze wzrokiem. Nowoczesne, personalizowane okulary są obecnie dostępne na każdą okazję i potrzebę.

Zalety:

Są łatwe w użytkowaniu, a nowoczesne oprawki i soczewki zwiększają ich komfort. Nowoczesne plastikowe soczewki o wysokim współczynniku refrakcji pozwalają na znaczną redukcję wagi. Soczewki progresywne pozwalają użytkownikom widzieć ostro na wszystkich odległościach. Soczewki z antyrefleksem pozwalają uniknąć uciążliwych odblasków, zaś soczewki samościemniające ciemnieją w kontakcie z promieniowaniem UV. Ponadto okulary chronią oczy przed brudem, kurzem i insektami. Na rynku dostępne są okulary na każdą okazję, na przykład do pracy – dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem lub tabletem i potrzebujących komfortowego, ostrego widzenia bliży oraz odległości pośredniej (Link zu Officelens) oraz możliwości personalizacji soczewek. To samo dotyczy sportu i rekreacji. Specjalne konstrukcje i technologie produkcji umożliwiają wytwarzanie soczewek na receptę, pasujących do mocno zakrzywionych oprawek sportowych. Specjalne, innowacyjne powłoki przekształcają niegdyś delikatne soczewki plastikowe w bardzo odporne pomoce optyczne.

 

Wady:

Soczewki o dużej mocy mogą być ciężkie i grube. Soczewki parują przy wchodzeniu z dworu do ciepłego pomieszczenia. Niekiedy okulary mogą być niewygodne, na przykład podczas leżenia na boku, gdy oglądasz telewizję lub czytasz. Ponadto geometria niektórych soczewek sprawia, że pewien zakres pola widzenia wydaje się rozmazany (efekt ten zależy od jakości soczewki).

Soczewki kontaktowe – jednorazowe lub na zamówienie

Małe i niemal niewidoczne soczewki to najpopularniejsza alternatywa dla okularów. W szczególności nowoczesne i produkowane na zamówienie soczewki pozwalają precyzyjnie korygować niemal wszystkie wady wzroku. Soczewkami kontaktowymi można korygować zarówno krótko- jak i dalekowzroczność. Obecnie technologia produkcji jest tak zaawansowana, że na rynku dostępne są nawet soczewki dla prezbiopów – są to wieloogniskowe soczewki kontaktowe, które działają podobnie jak soczewki progresywne.

Zalety:

Soczewki kontaktowe jedynie w niewielkim stopniu powiększają lub zmniejszają wielkość obrazu. Widzenie boczne jest zawsze ostre i niezakłócone przez oprawkę, co ma miejsce przy niektórych okularach. Soczewki kontaktowe nie parują, co w niektórych zawodach może mieć kluczowe znaczenie (marynarze, kucharze, aktorzy, sportowcy). Pozwalają łatwo korygować różne wady związane z upośledzeniem widzenia w lewym i prawym oku.

 

Wady:

Założenie soczewki na oko wymaga pewnej wprawy. Długie noszenie soczewek może utrudnić dopływ tlenu do oka (podczas zakupu warto spytać optyka o przepuszczalność tlenu wybranych soczewek). Osoby cierpiące na zespół suchego oka powinny korzystać z twardych soczewek kontaktowych. Tolerancja soczewek kontaktowych to bardzo indywidualna kwestia – niektórzy błyskawicznie się do nich przyzwyczajają, zaś inni potrzebują więcej czasu. Soczewki kontaktowe wymagają staranniejszej pielęgnacji niż okulary, tym bardziej że nieprawidłowe dbanie o soczewki i ich zabrudzenie może prowadzić do infekcji. Niektórzy użytkownicy wieloogniskowych soczewek kontaktowych mają problem z przenoszeniem wzroku między dalą a bliżą lub potrzebują więcej czasu, aby się przyzwyczaić.

Operacja laserowa – mały zabieg, duży efekt

Od około 20 lat możliwa jest laserowa korekta wzroku. Na rynku dostępne są różne rodzaje zabiegów, np. Femto-LASIK, LASIK (ang. laser in situ keratomileusis), LASEK (ang. laser-assisted subepithelial keratectomy) oraz PRK (keratektomia fotorefrakcyjna), a także minimalnie inwazyjna metoda ReLEx smile. Lekarz decyduje, która metoda sprawdzi się najlepiej u danego pacjenta. Femto-LASIK jest najbardziej znaną i nowoczesną procedurą. Za pomocą femtosekundowego lasera nacina się cienki płatek rogówki, który następnie zostaje odwinięty. Następnie laser excimerowy dokonuje ablacji tkanki, aby skorygować wadę wzroku – trwa to zaledwie kilka sekund. W przypadku krótkowzroczności rogówka jest bardziej płaska, a w przypadku dalekowzroczności – bardziej wypukła. Po ukończonym zabiegu płatek zostaje umieszczony z powrotem na swoim miejscu. Krótko po zabiegu pacjenci mogą cieszyć się ostrym widzeniem. Najważniejszym wymogiem przedoperacyjnym jest kwalifikacja lekarska do zabiegu. Operacja obecnie ma charakter zabiegowy i zazwyczaj trwa kilka minut.

Nowa metoda ReLEx™ smile marki Carl Zeiss Meditec rewolucjonizuje zabiegi laserowe
Nowa metoda ReLEx™ smile marki Carl Zeiss Meditec rewolucjonizuje zabiegi laserowe

Nowa metoda ReLEx™ smile marki Carl Zeiss Meditec rewolucjonizuje zabiegi laserowe

Spośród wszystkich metod, nowy zabieg ReLEx smile marki Carl Zeiss Meditec jako pierwszy koryguje wadę wzroku bez konieczności nacinania płatka rogówki. Oznacza to, że zabieg jest znacznie mniej inwazyjny dla oka. Za pomocą lasera pracującego na nienaciętej rogówce wytwarza się cienką warstwę tkanki (tzw. soczeweczkę) , którą się usuwa spod rogówki przez otwór mniejszy niż cztery milimetry. Pozwala to na nacięcie mniejsze o 80% w górnych warstwach rogówki w porównaniu z metodą LASIK oraz zapewnia krótszy czas zabiegu.

Zalety:

Po zabiegu okulary stają się zbędne. Nowoczesne zabiegi laserowe korygują nawet prezbiopię. Zabieg laserowy to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą przyzwyczaić się do okularów albo nie tolerują soczewek kontaktowych. Zakres wady w dioptriach zależy od wybranego typu zabiegu. Przykładowo ReLEx smile pozwala skorygować krótkowzroczność do 10 dioptrii. Inne wymagania: oko musi być w pełni wykształcone (tj. pacjent musi mieć co najmniej 18 lat), nasilenie krótko- lub dalekowzroczności (z astygmatyzmem lub bez) nie mogło ulec zmianie w ciągu ostatnich dwóch lat, a rogówka musi mieć określoną grubość. Gdy zabieg jest wykonywany przez doświadczonego lekarza, ryzyko powikłań jest znikome.

Wady:

Zabieg laserowy to inwazyjna procedura przeprowadzana na zasadniczo zdrowym narządzie. Możliwe skutki uboczne i komplikacje to tymczasowa suchość oka. Objawy te mogą utrzymywać się do 12 tygodni. Nawet jeśli zabieg powiedzie się, wada wzroku może nie zostać całkowicie wyeliminowana, co oznacza dalszą konieczność noszenia okularów. Pacjenci cierpiący na choroby autoimmunologiczne oraz cukrzycę nie powinni korzystać z zabiegów laserowych, ponieważ dolegliwości te mogą niszczyć rogówkę. Należy uważać na tanie oferty zagranicznych klinik, ponieważ bywają ryzykowne.

Wszczepialne soczewki wieloogniskowe – zabieg chirurgiczny dla presbiopów

Stosunkowo nową metodą korygowania presbiopii i wad wzroku jest wszczepienie soczewki wieloogniskowej. Choć pierwsze generacje były nieelastyczne i sztywne, współczesne modele zapewniają pełną elastyczność, możliwość złożenia oraz wszczepiania do oka przez bardzo małe nacięcie. Zabieg trwa jedynie 10 minut (na jednym oku) i po kilku dniach można go wykonać na drugim. Jest całkowicie bezbolesny dzięki miejscowemu znieczuleniu. Podczas zabiegu soczewka wieloogniskowa jest zazwyczaj umieszczana w specjalnej torebce bezpośrednio za źrenicą, a we właściwym miejscu utrzymuje ją haptyczna „kotwica”. Nowa technologia pozwoliła zoptymalizować strefy do bliży, dali i odległości pośredniej, co znacząco poprawia ostrość widzenia na każdym dystansie oraz ogranicza do minimum ryzyko odblasków.

Zalety:

Nowa generacja soczewek wieloogniskowych jest bardzo dobrze tolerowana i nie powoduje bólu ani dyskomfortu (wrażenia ciała obcego w oku). Soczewki te są wszczepiane głównie osobom z kataraktami związanymi z wiekiem. Co roku około 20 milionów osób na świecie przechodzi operację katarakty. Badania kliniczne wykazały, że 90% pacjentów nie wymaga pomocy optycznych po operacji. Efekt zabiegu utrzymuje się do końca życia, eliminując potrzebę dodatkowych zabiegów, ponieważ wartość refrakcji zasadniczo jest stabilna. Pacjenci mogą w pełni cieszyć się codziennym życiem, a nawet uprawiać sport.

 

Wady:

Osoby cierpiące na niektóre patologiczne zmiany w oku nie kwalifikują się do zabiegu. Jeśli pacjent cierpi na takie zaburzenie, potencjalna operacja katarakty musi zostać omówiona z okulistą podczas wizyty.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Weź udział w przesiewowym teście wzroku ZEISS online i sprawdź jakość swojego widzenia. Sprawdź tutaj, czy już czas na kolejne badanie wzroku.
Tajemnica idealnej konstrukcji soczewki okularowej Bogate doświadczenie, matematyka i precyzyjne dane o potrzebach użytkownika to składniki wymagane do spersonalizowanego rozwiązywania problemów z widzeniem

Zrozumieć widzenie 16 paź 2017

Tags: U optometrysty

Jaka jest różnica między soczewkami gotowymi a personalizowanymi? Jak okulary pozwalają odzyskać naturalne widzenie.

Zrozumieć widzenie 16 paź 2017

Tags: U optometrysty

Jak nowoczesne okularowe soczewki korekcyjne maksymalizują Państwa potencjał wzrokowy Rozmowa z ZEISS na temat kompleksowego badania wzroku oraz okularowych soczewek korekcyjnych zoptymalizowanych na potrzeby widzenia obuocznego.

Zrozumieć widzenie 16 paź 2017

Tags: U optometrysty

Powiązane produkty